Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що США відіграватимуть ключову роль у контролі за дотриманням режиму 30-денного припинення вогню в Україні, яке має розпочатися з 12 травня.
Про ініціативу запровадження перемирʼя розповіли президент Володимир Зеленський, президент Франції Емманюель Макрон, премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер, німецький канцлер Фрідріх Мерц та глава польського уряду Дональд Туск під час пресконференції в Києві.
Під час пресконференції в Києві лідери України, Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі оголосили про нову ініціативу з досягнення перемир’я. Президент Франції Емманюель Макрон повідомив, що Сполучені Штати очолять моніторинг дотримання умов припинення вогню, а до процесу долучаться й інші країни-учасниці «коаліції охочих».
За словами Макрона, понад 30 держав вимагатимуть повного і безумовного припинення бойових дій на суші, в повітрі та на морі з 12 травня терміном на 30 днів. Французький президент наголосив, що участь широкого кола партнерів у моніторинговій місії дозволить одночасно розпочати обговорення питань безпеки та відновлення інфраструктури.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц запевнив, що президент США Дональд Трамп повністю підтримує цю ініціативу. У разі порушення режиму припинення вогню, за словами Мерца, буде запроваджено «масовані санкції» проти росії, а також посилено військову підтримку України.
Лідери підкреслили, що мета перемир’я — створити умови для конструктивного мирного процесу без втрати територіальної цілісності та суверенітету України.