Відтермінування СВАМ є запорукою повоєнного економічного розвитку України

Відтермінування СВАМ є запорукою повоєнного економічного розвитку України

Запровадження Європейським Союзом Механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM), або як його ще називають — вуглецевого податку —загрожує українській промисловості втратою конкурентоспроможності.

На цьому наголосив політолог та директор «Інституту світової політики» Євген Магда.

«Відтермінування вуглецевого податку є запорукою економічного розвитку України» — підкреслив експерт.

За його словами, CBAM, який набуде чинності з 1 січня 2026 року, може вдарити по українському експорту саме в той момент, коли країна все ще веде повномасштабну війну з росією та бореться за збереження промислового потенціалу.

«Втративши внаслідок російської агресії значну частину промислового потенціалу, Україна фізично не має можливості вчасно, з початку 2026 року, запровадити СВАМ. Для вітчизняної промисловості це означає падіння обсягів виробництва, скорочення кількості робочих місць, зменшення обсягу обігових коштів», — заявив Магда.

Він також звернув увагу на складну міжнародну ситуацію, в якій опинилася Україна:

«Разом з прагненням країн ЄС обмежити імпорт українських товарів Україна ризикує отримати стагнацію в економіці», — застеріг експерт.

На його думку, необхідно якнайшвидше ініціювати переговори з європейськими партнерами, адже час на це стрімко спливає.

«Україна, за великим рахунком, не має іншого вибору, як просити про пільговий період для запровадження СВАМ, пояснити європейським бюрократам, чому цей податок може стати гільйотиною для української виробництва», — наголосив Магда.

Він підкреслив, що аргументована позиція України має враховувати як форс-мажорні обставини війни, так і ризики для бюджетного наповнення в майбутньому:

«Тому мультиплікувати проблеми в економіці через запровадження СВАМ з 2026 року — це серйозний ризик. Його необхідно уникнути»,— резюмував Магда.

Поділитись