Україна залишилася без американського газу через Росію

Україна фактично залишилася без американського скрапленого природного газу (СПГ) через Росію.

Віртуальний реверс російського палива, на який перейшла країна, виявився вигідніше закупівель у інших партнерів. Про це пишуть ЗМІ з посиланням на старшого директора групи з природних ресурсів і сировинних товарів рейтингового агентства Fitch Дмитра Маринченко.

Як пояснив експерт, в Європі, незважаючи на різницю у витратах, американський СПГ успішно конкурує з російським газом з труби, оскільки теж продається за спотовими цінами. Однак через те, що на Україні немає інфраструктури, необхідної для покупок СПГ безпосередньо, американське сировина виявляється дорожчим в порівнянні з віртуальним реверсом. В результаті Україна може піти на разові закупівлі СПГ у США, але навряд чи буде робити це системно. Маринченко зазначив, що в теорії Києву було б вигідніше перейти на прямі закупівлі російського газу, оскільки при віртуальному реверсі доводиться переплачувати за послуги трейдера.

Київ не закуповує газ у Москви безпосередньо з 2015 року. До кінця 2019 року він був змушений провести фізичний реверс через умови транзитної угоди з «Газпромом», що призводило до подорожчання сировини. Однак з початку вересня 2020 року Україна перейшла на віртуальний реверс — близько половини транзитних обсягів газу, що прямують з Росії до Європи, відразу залишаються в українських сховищах.

Україна неодноразово говорила, що збирається перейти на американський СПГ. У травні 2020 року уряд країни схвалив проект меморандуму з американської Louisiana Natural Gas Exports про постачання протягом 20 років СПГ зі США в обсязі, відповідному 5,5 мільярда кубометрів трубопровідного газу в рік. Однак остаточні домовленості закріплені не були.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,