Україна робить ставку на те, що вільний ринок виробництва зброї може випередити Росію. Нині грізна армія безпілотників Києва була створена переважно приватними компаніями, небагато з яких існувало на момент початку повномасштабного вторгнення Росії.
Про це пише The Wall Street Journal.
Коли підприємець Андрій Бондаренко почав створювати дрони, він не мав досвіду у військових технологіях. Спільно з другом він розробив перший прототип за місяць, фінансуючи роботу власним коштом.
Уже через місяць перші наземні вибухові безпілотники, створені Бондаренком, з’явилися на фронті, долаючи багнисту місцевість і завдаючи ударів по російських позиціях. «Ніяких державних контрактів чи погоджень не було потрібно», — наголошують розробники.
Через рік його компанія Ark Robotics залучила понад 1 мільйон доларів інвестицій, розробила 20 вдосконалених моделей безпілотників і працює над технологією дистанційного управління, яка дозволить керувати дронами на великих відстанях.
Україна, стикаючись із ворогом із чисельною перевагою в людях та ресурсах, обрала шлях гіперкапіталізму для розвитку свого військового потенціалу. За словами урядовців, із 2022 року в країні виникло понад 200 нових виробників боєприпасів, більшість із яких зосереджена на розробці дронів. Цьому сприяло зниження податків, дерегуляція та державні гранти.
«Щоб перемогти Росію, ми не можемо просто робити те, що вони роблять», — сказав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. — «У них завжди буде більше грошей. Вони зможуть будувати більше заводів. Тож ми маємо покладатися на підприємців та інновації».
Уряд скасував митні збори на імпорт ключових компонентів для дронів, що стало значним полегшенням для виробників. Проте виклики залишаються: від перебоїв з електропостачанням до високих ризиків роботи поблизу лінії фронту. Деякі підприємства, як Ark Robotics, навіть розглядають можливість перенесення частини виробництва до Польщі.