Державна дума Росії в остаточному читанні ухвалила закон, що запроваджує адміністративну відповідальність за умисний пошук і доступ до екстремістських матеріалів, зокрема за допомогою VPN-сервісів.
За ухвалення документа проголосували 306 депутатів, 67 висловилися проти, ще 22 утрималися. Відповідні зміни були внесені до законопроєкту, що спершу стосувався транспортно-експедиційної діяльності.
За умисний пошук екстремістських матеріалів пропонується накладати штрафи в розмірі від 3 до 5 тисяч рублів. Також вводиться відповідальність за порушення порядку використання VPN та за їхню рекламу: від 50 до 80 тисяч рублів для фізичних осіб, від 80 до 150 тисяч — для посадовців і від 200 до 500 тисяч — для юридичних осіб.
Окрема поправка визначає використання VPN як обтяжувальну обставину при вчиненні злочину.
Міністр цифрового розвитку РФ Максут Шадаєв заявив, що закон покликаний стримати поширення екстремістських матеріалів, але не має спричинити блокування західних платформ. Як саме пересічні користувачі будуть захищені від покарань, він не пояснив.
Голова комітету Держдуми з інформаційної політики Сергій Боярський уточнив, що йдеться про доступ до матеріалів зі списку Мін’юсту РФ, у якому налічується понад 5,5 тисяч позицій. Закон, за його словами, не передбачає покарання за використання Instagram чи Facebook через VPN.
Проти законопроєкту виступила фракція «Новые люди». Представник фракції В’ячеслав Даванков заявив, що громадське неприйняття поправок є безпрецедентним з часів запровадження QR-кодів у період пандемії. Закон також розкритикували депутати від КПРФ і «Справедливой России», а також деякі проросійські діячі, зокрема Маргарита Симоньян і Катерина Мізуліна.
Речник Кремля Дмитро Пєсков визнав, що закон потребує додаткових роз’яснень. Тим часом, 22 липня політик Борис Надєждін і його прихильники провели пікет біля будівлі Держдуми проти ухвалення закону. Кількох учасників акції було затримано.