На тлі глибокої кризи вугільної галузі та втрати європейського ринку збуту, в портах Росії спостерігається рекордне накопичення вугілля.
Російські порти зіткнулися з безпрецедентною затовареністю складів вугіллям — майже 50 мільйонів тонн продукції, що становить чверть усього експорту за 2024 рік.
Основна причина — різке падіння попиту на російське вугілля після втрати європейського ринку. Представники портових терміналів визнають: «Склади майже всіх портів повні — немає вивезення, немає попиту, ринок нестабільний».
У головних портах РФ обсяги вугілля перевищують середні показники на 20–25%. Це свідчить про зниження обороту й системні проблеми з логістикою. Постраждали великі виробники та трейдери, логістичні ланцюги яких опинилися під тиском.
На цьому тлі вартість перевалки вугілля в червні впала на 23,3%–48,6% у річному вимірі — до $9,2–13 за тонну залежно від порту. Це на 7,3%–18,8% нижче, ніж у травні. У травні ж обсяги морського експорту російського вугілля впали в окремих напрямках більш ніж на 50%.
Очікується, що затовареність збережеться щонайменше до кінця 2025 року, якщо не зміниться ситуація з попитом і не буде вирішено логістичних проблем. Експерти наголошують: лише глобальне зростання цін на вугілля може зробити експорт знову прибутковим.