Уряд Росії всіх парах мчить до катастрофи федерального бюджету, який стрімко втрачає доходи від нафти, щоб забезпечити йому кожен третій карбованець податків.
За підсумками грудня – першого місяця ембарго ЄС та «стелі цін», запровадженого країнами G7, – російські нафтовики втратили близько 20% попиту на свої барелі.
У перший тиждень санкцій експорт руйнувався майже вдвічі, до 1,6 млн. барелів на добу, а до кінця місяця відновився до 2,6 млн. барелів на день, але так і не повернувся на досанкційні рівні.
Разом з обсягами нафтовики втратили і ціну: середня вартість Urals у грудні впала до $50,5 за барель. За два місяці основний експортний сорт Росії подешевшав більш ніж на третину, а знижка його до Brent досягла майже 40%.
За таких цін нафтовики ледь зводять кінці з кінцями, а деякі партії для індійських НПЗ у грудні взагалі продавали на збиток, розповіли Reuters джерела на ринку.
Поточні ціни Urals на $20 нижчі, ніж закладено до бюджету, і майже вдвічі менше, ніж потрібно, щоб прибутки скарбниці покрили всі витрати.
“Справжньою катастрофою” для бюджету стануть ціни близько $40 за бочку, вважає Євген Суворов із банку Центрокредит: у цьому випадку уряду доведеться проводити секвестр видатків. Вони, згідно з планом, становитимуть 29 трильйонів рублів, з яких третина піде на фінансування армії та силових структур.