П’ять країн приєдналися до прийнятих 24 червня економічних санкцій ЄС проти Білорусі.
Про це сказано в заяві верховного представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.
– Країни-кандидати на вступ до ЄС Північна Македонія, Чорногорія та Албанія, а також держави європейської зони вільної торгівлі – Ісландія і Норвегія – приєдналися до вирішення Європейської ради від 24 червня 2021 року про введення цільових економічних санкцій щодо Білорусії. Євросоюз прийняв це рішення до відома і привітав його, – сказано в документі.
До теперішнього часу Євросоюз ввів чотири пакети індивідуальних санкцій, під дію яких потрапили 166 фізичних та 15 юридичних осіб Білорусі, включаючи такі заводи, як МАЗ і БелАЗ. Всім фігурантам цього списку заборонений в’їзд в ЄС і доступ до європейських фінансових ринків. З юридичними особами європейському бізнесу заборонили підтримувати економічні відносини. Також країни ЄС відмовилися від польотів літаків своїх авіакомпаній над Білоруссю, заборонили білоруським авіакомпаніям польоти в повітряному просторі Євросоюзу і ввели економічні секторальні санкції, обмеживши імпорт ряду білоруських товарів.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. 14 серпня Центрвиборчком опублікував остаточні підсумки виборів президента в республіці. За даними комісії, за чинного лідера країни Олександра Лукашенка проголосували 80,1 відсотка виборців, тоді як за опозиційного кандидата Світлану Тіхановську – 10,12 відсотка.
Електоральні заходи до кінця дня переросли в масові протести, які довелося придушувати силою. Менш ніж за тиждень мітингів ОМОН затримав кілька тисяч чоловік, з яких до теперішнього часу були відпущені не всі громадяни. Сотні людей постраждали, в тому числі і самі правоохоронці. За фактом нападу на міліцію були заведені десятки кримінальних справ.
Після цих подій Євросоюз ввів санкції відносно Лукашенка, а також ще кількох людей і підприємств, заявивши про неприйнятність насильства проти протестуючих і фальсифікацій на виборах.