Поступова відмова Ірану від взятих на себе зобов’язань щодо ядерної програми не передбачає, що Тегеран займається створенням ядерної зброї.
Таку думку висловив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі в опублікованому в п’ятницю інтерв’ю іспанській газеті El Pais.
“Існувала правова база, яка мала на увазі для Ірану низку добровільних обмежень, які були частиною Спільного всеосяжного плану дій”, – зазначив Гроссі. За його словами, після того, як екс-президент США Дональд Трамп вирішив відмовитися від угоди, “Іран поступово та послідовно відмовляється від різних взятих на себе зобов’язань”. “Сьогодні ми маємо ядерну програму, яка колосально зросла, набагато порівняно з тим, що було у 2015 році, – сказав гендиректор. – Це не означає, що Іран робить ядерну зброю, але жодна країна, яка не має військових розробок, не збагачує [Уран] на такому рівні, на 60%.
“Тому ми знаходимося в дуже складній ситуації, тому що Іран не тільки рішуче і прискорено просувається вперед, але й одночасно з цим знижує видимість МАГАТЕ у всіх цих сферах, – пояснив Гроссі. – І це те, що, на мій погляд, є собою делікатну ситуацію, окрім інших питань”.
Спільний всеосяжний план дій (СВПД) був підписаний з Іраном у 2015 році з метою подолання кризи навколо її ядерних розробок постійною “п’ятіркою” Ради Безпеки ООН та Німеччиною. Попередній президент США Дональд Трамп ухвалив у 2018 році рішення про вихід із цієї домовленості. Чинний американський лідер Джо Байден неодноразово сигналізував про готовність повернути Вашингтон у ядерну угоду з Тегераном. Росія, Великобританія, Німеччина, Китай, США та Франція з квітня минулого року ведуть з Іраном у Відні переговори про відновлення СВПР у його первісному вигляді.