Терористична організація ХАМАС відреагувала на мирний план президента США Дональда Трампа. Ісламісти у своїй заяві висловили готовність звільнити всіх заручників, але натомість вимагали подальших переговорів, щоб уточнити деталі можливої мирної угоди.
Високопоставлений функціонер ХАМАС Муса Абу Марзук також заявив в ефірі телеканалу Al Jazeera, що організація «в основному приймає» план Трампа, проте передача мертвих та живих заручників протягом наступних 72 годин у поточних умовах – це «нереалістично».
Ще по одному ключовому пункту плану терористи зовсім не висловилися — вони ні словом не обмовилися про власне роззброєння, якого вимагають США. Марзук натякнув, що й з цього питання ще чекають переговори.
Колишній солдат ізраїльської армії та аналітик з безпеки Майкл Горовіц оцінює відповідь ХАМАС як «так, але». Таким чином ісламісти, ймовірно, намагаються і не погоджуватися на мирний план, і уникнути гніву Трампа, який напередодні поставив ультиматум: або ХАМАС приймає останній шанс на угоду, або вибухне пекло.
«Ми знаємо, хто та де знаходиться. Вас переслідуватимуть і вб’ють».
Ізраїль раніше дав зрозуміти, що повторні переговори з ХАМАС неприйнятні: терористи можуть або беззастережно ухвалити угоду, або відхилити її.
ХАМАС готовий до миру у Газі, вважає Трамп.
Президент США Дональд Трамп відреагував на відповідь ХАМАСу. Він написав у Truth Social:
«Виходячи із заяви, яку ХАМАС щойно зробив, я вважаю, що вони готові до міцного світу».
Трамп зажадав від Ізраїлю припинити обстріл:
«Ізраїль має негайно припинити бомбардування сектору Газа, щоб ми могли безпечно та швидко вивести заручників! На даний момент це робити надто небезпечно».
Білий дім, за словами президента США, вже веде переговори про деталі, які ще потрібно доопрацювати:
«Йдеться не тільки про Газу, а про довгоочікуваний світ на Близькому Сході».
«Терористи хочуть розмовляти. Вони обіцяють звільнити заручників. А президент США Дональд Трамп повідомляє, що вірить у готовність ХАМАСу закінчити війну, і тому армія Ізраїлю має негайно припинити атаки в Газі.
Ізраїльський уряд, за повідомленнями ізраїльських ЗМІ, має намір тимчасово призупинити наступ у Газі. Канцелярія прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху заявила:
«З огляду на реакцію ХАМАСу, Ізраїль готує негайну реалізацію першої фази плану Трампа щодо невідкладного звільнення всіх заручників».
Вранці армія підтвердила, що готується до припинення бойових дій.
Що досі зовсім неясно: коли та як ХАМАС збирається звільнити заручників.
У первісному плані Трамп говорив про те, що вони мають бути звільнені протягом 72 годин. ХАМАС уже заявив, що цього терміну недостатньо — потрібно більше часу. Через бойові дії в Газі вони нібито більше не знають, де саме перебувають усі заручники.
Крім публічної реакції Ізраїлю, у країні велике подив із приводу позитивної оцінки Трампом реакції ХАМАС. Він заявив, що ХАМАС готовий до миру.
ХАМАС нібито хоче звільнити заручників, це правильно. Але щодо ключового пункту плану Трампа терористи так і не висловилися: про своє роззброєння. Натомість ХАМАС заявив про намір зберегти свою [політичну] роль у секторі Газа. Тоді як у мирному плані йшлося про те, що бійці ХАМАС мають бути роззброєні і частково покинути Газу.
Ізраїльський уряд публічно підтримав Трампа. Але в окремих заявах можна побачити, що деякі [ізраїльтяни] справді думають про те, що відбувається.
Так, колишній посол Ізраїлю в США Міхаель Орен написав у X:
«Як і очікувалося, ХАМАС заявляє, що приймає угоду президента Трампа і звільнить усіх заручників, але хоче обговорити деталі. Деталі означатимуть вимоги ХАМАС зберегти свою зброю – як «Хезболла» в Лівані – і брати участь у повоєнному управлінні Газою”. Не повинно бути жодного «так, але» з терористами, які принесли мільйонам людей невимовні страждання та руйнування. Угода Трампа повинна звучати так: бери її такою, якою вона є, або помри».
Але президент США вибрав інший шлях і своєю реакцією чинив колосальний тиск на ізраїльський уряд.
Типова тактика Трампа на переговорах: максимальний тиск на обидві сторони, раптові розвороти, хаос. І насамкінець — надія, що таке приголомшення приведе до результату.
Один із ізраїльських політичних інсайдерів сказав BILD:
«Ми бачимо у заяві Трампа, що на нього, мабуть, було чинено серйозний тиск з боку Катару, Єгипту та Туреччини. Подивимося, як розвиватимуться події далі і на що справді готовий ХАМАС».
Крім реакції Трампа, для Нетаньяху проблемою може стати його власний уряд. Вкрай правий коаліційний партнер уже критикував споконвічний мирний план і тепер може виступити проти нього ще рішучіше.
Вирішальний чинник для подальшого розвитку подій та можливого світу — щоб заручників було звільнено якнайшвидше.
«Якщо ХАМАС і далі відкладатиме звільнення і знаходитиме відмовки, угода не спрацює», – говорить ізраїльський інсайдер».