Заборона маркетингових договорів між аптеками та виробниками ліків, запроваджена урядом із 1 березня, призвела не до зниження, а до зростання цін на медикаменти та надприбутків для виробників у розмірі близько 500 млн грн щомісяця.
Так вважає економіст Олексій Кущ.
«Благими намірами встелений шлях споживача до цінового аду. Замість здешевлення лікарських засобів українці отримали їхнє подорожчання, а виробники – додаткові прибутки», – зазначив експерт у коментарі агентству.
За словами Куща, до березня в Україні діяли так звані маркетингові договори – агентські угоди між аптеками та фармацевтичними компаніями. За ними аптеки отримували плату за просування продукції, надання консультацій споживачам та участь у маркетингових акціях. Така модель дозволяла знижувати кінцеву ціну для покупця.
«Аптеки в Україні працюють за принципами торгового рітейлу, а не як склади ліків за рецептами. І саме завдяки маркетинговим угодам з’являлися знижки, акції та більша конкуренція», – наголосив економіст.
Втім, уряд вирішив, що саме маркетингові договори нібито є причиною зростання цін на ліки, і заборонив їх. Проте, за словами Куща, це призвело до зворотного ефекту.
«Ціни були знижені лише на близько 100 препаратів – переважно другорядних, як аскорбінки. На решту продукції виробники зберегли ціни і перестали платити аптекам за маркетинговими договорами. Внаслідок цього отримали додаткові прибутки, а аптеки, аби компенсувати втрати, підвищили торгові націнки», – пояснив експерт.
У результаті, зазначає Кущ, тягар змін ліг на плечі споживача, який тепер платить більше. Загальні додаткові доходи виробників через скасування маркетингових угод він оцінює у 500 млн грн щомісяця.
«А тепер питання: чи дійсно в МОЗ сидять такі короткозорі чиновники, які не розуміють цих наслідків? Думаю, ні. Тому, чи не йдеться тут про відвертий лобізм великої фарми – а точніше, кількох окремих виробників? Чи немає тут корупційного сліду?» – підсумував Кущ.
Економіст закликав ретельно перевірити обставини запроваджених змін, аби уникнути подальшого здорожчання ліків, яке найбільше вражає соціально незахищені верстви населення.