Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що людству потрібно зайнятися підготовкою до нової пандемії.
Вона розглядає цю тему як одну з ключових для обговорення на поновлювальної свою роботу в понеділок у форматі телеконференції 73-й щорічній сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (9-14 листопада).
Як зазначає ВООЗ в заяві, поширеній в Женеві напередодні форуму, світовій спільноті необхідно “готуватися до нової пандемії вже зараз”.
“Ми бачили за останній рік, що країни, які мають міцну інфраструктуру охорони здоров’я, що стосується підготовки до надзвичайних ситуацій, були здатні діяти швидко з метою стримування і контролю за поширенням вірусу SARS-CoV-2”, – відзначили в організації.
На 73-й асамблеї, перша частина якої проходила в Женеві 18-19 травня, планується прийняти резолюцію “про посилення підготовки до термінових ситуацій в охороні здоров’я”. У проекті документа, що налічує в англомовній версії сім сторінок, до країн звернений заклик “віддати пріоритет на вищому політичному рівні” поліпшенню підготовки до надзвичайних ситуацій. Говориться також про необхідність забезпечити “належну винагороду” для професіоналів охорони здоров’я, про те, що важливо вести підготовку медперсоналу і “підвищувати роль працівників охорони здоров’я на місцях”. Як вважають у ВООЗ, слід “забезпечити, щоб всі країни були краще оснащені для виявлення і реагування на COVID-19 і інші небезпечні інфекційні захворювання”.
ВООЗ виходить з того, що світовій спільноті під силу перемогти COVID-19 силою науки і солідарності. Хоча пандемія коронавірусу це глобальна криза, “багато держав і міста успішно запобігли і взяли під контроль передачу інфекції, застосовуючи всеосяжний і заснований на фактах підхід”, йдеться в заяві. ВООЗ нагадала в зв’язку з цим про те, що світ об’єднався навколо “плану щодо прискорення розробки вакцин, діагностичних та терапевтичних засобів”.
На думку ВООЗ, асамблея покликана підтвердити, що світова спільнота не відступить від вирішення ключових завдань в сфері охорони здоров’я, включаючи імунізацію, поліпшення здоров’я літніх людей, боротьбу з туберкульозом та грип. На форумі буде обговорюватися 10-річний план боротьби з “забутими” тропічними хворобами, а також проблема менінгіту, епілепсії та інших неврологічних розладів, питання харчування дітей і матерів.
Перша частина телеконференції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я була присвячена боротьбі з COVID-19. Двох днів форуму було недостатньо для обговорення інших актуальних питань. Асамблея призупинила роботу, прийнявши рішення продовжити її пізніше в 2020 році.
У резолюції, прийнятій на сесії 19 травня, члени ВООЗ заявили, що населення планети має мати “загальний, рівноправний і своєчасний доступ” до якісною і доступною за ціною засобів від коронавірусу. У документі говориться, що асамблея “визнає ключову керівну роль ВООЗ і фундаментальну роль системи Організації Об’єднаних Націй в справі активізації і координації всеосяжних глобальних заходів реагування на пандемію COVID-19”. Асамблея доручила генеральному директору ВООЗ “в найкоротші можливі терміни” почати “процес неупередженої, незалежної і комплексної оцінки” дій ВООЗ в зв’язку з пандемією.
Всесвітня асамблея охорони здоров’я є вищим органом ВООЗ. Сесії проводяться щорічно, зазвичай – в травні, в них беруть участь делегати всіх 194 країн – членів ВООЗ. Основна функція асамблеї – визначення глобальних політичних напрямків роботи організації. Асамблея призначає генерального директора ВООЗ. З 2017 року цей пост займає Тедрос Аданом Гебрейесус – колишній глава Міністерства охорони здоров’я Ефіопії.