Вірус SARS-CoV-2 зламав охорону здоров’я США

Вірус SARS-CoV-2 зламав охорону здоров’я США

Кількість підтверджених випадків коронавірусної інфекції в США вже перевалило за 1,8 мільйона.

Тільки в Нью-Йорку захворіли понад 180 тисяч осіб і понад 14,5 тисячі загинули. Серед них чимало медиків, які виявилися на передовій цієї незвичайної війни. Журналістка Дарина Шіпачева поспілкувалася з медсестрою, яка знаходиться в центрі подій, і з’ясувала, до яких руйнівних для США наслідків привела нинішня пандемія.

«Подумав, що пора скласти заповіт»

Карла (ім’я змінено на прохання героїні) – медсестра, працює в одній з лікарень на Манхеттені в Нью-Йорку. До початку пандемії вона займалася амбулаторними пацієнтами, а коли стався спалах COVID-19, клініка поставила її перед вибором: або йти в «червону зону», або брати відпустку без збереження зарплати. Карла вибрала друге – просто тому, що їй нема з ким залишити двох дітей при закритих садах і школах.

Рідна сестра Карли теж працює медсестрою у відділенні реанімації в лікарні Куїнса, але їй взагалі не дали вибору, відправивши ризикувати життям заради порятунку пацієнтів з коронавірусів. Сестрі строго заборонили спілкуватися з медіа, та й Карла боїться говорити про ситуацію в нью-йоркських лікарнях, але все ж погодилася на умовах анонімності розповісти про те, що твориться в американському вогнищі пандемії.

«У нас не вистачає масок, тому їх доводиться використовувати повторно. Респіратор №95 носять протягом тижня, прикриваючи звичайної хірургічної маскою. Після зміни його потрібно обробити антисептичним спреєм і покласти в паперовий пакет на зберігання – до наступного разу», – каже Карла. За її словами, хірургічні сукні, які лікарі і медсестри надягають поверх форми в «червоній зоні», теж використовуються багаторазово.

Карла підтверджує, що апарати для штучної вентиляції легенів (ШВЛ), як скрізь у світі, у них в дефіциті – в одну палату в реанімації кладуть двох пацієнтів, але прилад там тільки один. Кому з тих, що заразилися стане гірше раніше – тому і пощастить отримати шанс на порятунок. Правда, і цей примарний шанс скоро може розтанути, адже в лікарнях закінчується пропофол – седативний засіб, яке вводять пацієнтам на ШВЛ. Без пропофолу, а також фентанілу і мідазоламу, запаси яких теж підходять до кінця, – використовувати апарати не можна.

Але найсерйозніша проблема, про яку розповідає Карла, – навіть не брак обладнання та ліків, а дефіцит робочих рук, особливо середнього медичного персоналу. Ще на початку квітня мер Нью-Йорка Білл де Блазіо сказав, що місту не вистачає близько 45 тисяч медпрацівників. І основний дефіцит – це як раз медсестри і медбрат. Навіть до спалаху коронавірусу було ясно, що середнього медперсоналу потрібно набагато більше: до 2022 року, за розрахунками експертів, американській системі охорони здоров’я знадобиться 1,1 мільйона додаткових медсестер.

Середній медперсонал в принципі становить більше половини всіх працівників сфери охорони здоров’я, і ​​його нестача – проблема світового масштабу. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вже визнала, що в світі потрібні як мінімум ще шість мільйонів медсестер і медбратів. Їх відсутність – величезна загроза для здоров’я населення, особливо в світлі пандемії.

Недолік середнього медперсоналу можна пояснити тим, що ці люди роблять дуже важку роботу, а їхні доходи в кілька разів менше, ніж у лікарів. Під час епідемії нестача медсестер посилюється тим, що вони частіше докторів контактують з пацієнтами під час процедур і, відповідно, частіше хворіють.

Карла була б рада приєднатися до боротьби з COVID-19, рішення залишитися вдома далося їй важко, але вона не змогла знайти нікого, хто поклав око б за її дітьми. А зарплата медсестри, на відміну від доходів лікаря, не дозволяє найняти няню. Асоціація медсестер штату Нью-Йорк підготувала для співробітників список установ, куди можна відправити дітей в робочий час, але місць, очевидно, на всіх не вистачає. «Я знаю тільки одну лікарню в Нью-Йорку, яка вирішила питання з наглядом за дітьми своїх працівників. Моя клініка в цьому нічим не може допомогти», – нарікає Карла.

Медсестри і медбрати, які все-таки вийшли на боротьбу з епідемією, розповідають, що лікарні використовують їх як витратний матеріал

«Подумав, що пора скласти заповіт», – написав в своєму Facebook 24-річний Кейп Мендоса з Нью-Йорка. Медбрат каже, що відчуває себе щасливчиком, якщо встигає хоча б раз за 12-годинну зміну поїсти і сходити в туалет. А заходячи в палату з зараженим коронавірусом пацієнтом, він перебирає в розумі, чи всі засоби захисту на ньому, адже кожен такий візит – це ризик захворіти і, можливо, померти.

У спокійні часи в реанімації на одну медсестру або медбрата доводиться максимум два пацієнта. Зараз три пацієнта на людину – це, можна сказати, везіння. Медперсонал розривається між дзвінками від схвильованих родичів, крапельницями, аналізами та інтубаціями. «Іноді я так зайнятий, що пацієнти лежать у власних випорожненнях куди довше, ніж хотілося б. Але коли мені займатися гігієною, якщо в сусідній палаті у людини тільки що зупинилося серце?» – ділиться Мендоса.

Поділитись