У Китаї заявили про міжвидову передачу коронавірусу

У Китаї заявили про міжвидову передачу коронавірусу

Китайські вчені заявили про необхідність терміново організувати пошук природних резервуарів, здатних переносити подібні SARS-CoV-2 віруси.

Це важливо для попередження пандемій, викликаних новими зоонозними патогенами, які останнім часом з’являються з страхітливою регулярністю і швидкістю.

Як пише «Сіньхуа», робота вчених з Академії наук Китаю, Університету Цінхуа і інших організацій опублікована на платформі препринтів наукових публікацій ChinaXiv.

Дослідники вважають, що слід вивчити історію потрапляння в людську популяцію не тільки нового коронавірусу, але також вірусів пташиного грипу та ВІЛ. А попередник вірусу SARS-CoV-2 повинен бути виявлений у тварини, яка екологічно і географічно пов’язане з природним резервуаром або проміжним господарем.

Автори роботи закликали не поспішати з висновками в питанні відстеження джерела походження коронавируса, поки не буде зібрана база з переконливими доказами. При цьому слід враховувати, що місце першого спалаху захворювання може не бути місцем походження вірусу.

Вірус SARS-CoV-2, який викликав пандемію COVID-19, споріднений вірусу SARS-CoV-1, який привів до спалаху важкого гострого респіраторного синдрому в 2003 році. Обидва належать до підроду сарбековірусів, якими заражаються кажани роду Rhinolophus.

Цей рід вважають потенційним природним резервуаром вірусу, але швидше за все до людини він потрапив через декількох проміжних господарів, серед яких більше інших увагу вчених привернули панголіни і норки.

Згідно з результатами дослідження, у панголінів зустрічаються мінімум два типи коронавируса, тісно пов’язаних з SARS-CoV-2. Норки також можуть бути проміжними господарями, так як єдина спалах SARS-CoV-2 серед тварин була в популяції цих хутрових звірів в Європі. Можливо, норки зіграли важливу роль в еволюції цього вірусу.

Міжвидова передача SARS-CoV-2 від резервуарного хазяїна до проміжного вимагає, щоб обидва перебували в безпосередній близькості і мали екологічні зв’язку. З цього випливає, що SARS-CoV-2 може бути родом з тих регіонів, де живуть кажани Rhinolophus, панголіни, норки або інші потенційні проміжні господарі.

Дослідники склали карту ареалів проживання 98 видів кажанів Rhinolophus, восьми видів панголінів і дикої європейської норки, а також карту розташування ферм з вирощування норок. На картах відзначили місця, де були виявлені SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2, а також маршрути міжнародних рейсів в напрямку міста Ухань.

Отримані дані свідчать про наявність безлічі місць в світі, де SARS-CoV-2 міг передатися від природного резервуара проміжним господарям. Передача від мишей до панголіни могла статися в Південно-Східній Азії, Південному Китаї, Індії та африканських країнах на південь від Сахари, а передача від кажанів до норкам – в Південній Європі. Обидва шляхи могли в кінцевому підсумку призвести до зараження людей, зробили висновок вчені.

Перш ніж визначити місце походження SARS-CoV-2, слід провести спостереження за вірусами у кажанів Rhinolophus, панголінів і норок з перерахованих регіонів, вважають автори статті.

Згідно з висновками вчених, вкрай малоймовірно, що причиною спалаху SARS-CoV-2 став лабораторний інцидент.

За словами дослідників, відстеження джерела походження вірусу і пошук проміжних господарів – складне завдання, що вимагає міжнародної взаємодії і безперервних досліджень протягом десятка років. Не може бути й мови про неспростовних висновках.

Поділитись