У Європі очікують на другу хвилю COVID-19

В європейських країнах кілька тижнів поспіль спостерігається зростання захворюваності коронавірусом.

Це зростання збіглося з настанням осені і відкриттям шкіл, принаймні в частині з європейських країн. ЗМІ розбирало ситуацію в різних державах і відповідає на питання, чим новий спалах викликана в кожному випадку — і як влада бореться з нею.

Звичайні коронавіруси людини, які викликають легкі простудні захворювання, мають виражену сезонність (захворюваність зростає до початку зими), тому в разі COVID-19 багато ще навесні очікували літнього спаду заражень і побоювалися зростання вже восени. На перший погляд, здається, що новини з Європи ці очікування підтверджують: зростання числа зареєстрованих випадків дійсно є, і в деяких країнах — наприклад, в Іспанії і у Франції — дуже значний. Але якщо придивитися до даних уважніше, то виявиться, що часто згадувана друга хвиля насправді зовсім не те, чим здається.

Цей термін прийшов з епідеміології грипу, який дійсно має виражену сезонність, але в разі COVID-19 новий спалах, очевидно, має іншу природу — вона виникає не там же, де раніше, а відбувається в інших регіонах і поширюється в інших верствах населення, ніж ті, що були порушені першою хвилею. У країнах, які вже пережили потужні спалахи епідемії навесні (Іспанія, Італія, Франція, Великобританія), інфекція сильно «помолодшала». Там же, де навесні потужний спалах захворювань не сталося (переважно Центральна і Східна Європа), ця друга хвиля виявилася фактично першою.

У перших числах вересня щодня реєструється число нових випадків в Іспанії перевищило весняні значення: на початку квітня сумарне число хворих за два тижні (цей показник відображає загальне число активних випадків) досягало на піку 100 тисяч чоловік; Зараз воно перевищує 120 тисяч. Це відповідає 270 хворих на 100 тисяч населення, що є рекордним значенням для всього Європейського союзу (у найближчій Франції частка хворих удвічі менше).

Епідеміологічна обстановка в Італії найбільше нагадує пом’якшений варіант Іспанії: в обох країнах була потужна весняна епідемія, яка призвела до значного зростання надлишкової смертності, а система охорони здоров’я була сильно перевантажена. В обох країнах навесні був введений жорсткий карантин, після якого число щодня реєструються випадків стабільно знижувалося. Влітку воно знову почало поступово зростати: в Іспанії — в середині липня, в Італії — в середині серпня. В абсолютних значеннях число хворих в Італії поки невелика (за останні два тижні реєструється в середньому по 32 випадки на 100 тисяч населення), проте зростання триває вже п’ятий тиждень поспіль. У міністерстві охорони здоров’я країни укладають: спостерігається повільне і поступове погіршення епідеміологічної обстановки.

13 вересня Франція оголосила про 10 561 новий випадок коронавирусной інфекції — це значно більше, ніж навіть в пікові дні весни (тоді максимум був зареєстрований 1 квітня, за добу захворіло 7578 осіб). Звичайно, сам по собі рекорд не говорить про те, що ситуація зараз гірша, ніж в березні — тоді лікарні по всій країні були переповнені, на піку в день госпіталізувалися 3-4 тисячі чоловік, зараз мова йде про 300-400 осіб. Як і в разі інших країн, які пережили потужну першу хвилю, справа в зростанні рівня виявлення в порівнянні з весною. Однак вже починаючи з липня цей рівень став знову погіршуватися, а частка позитивних тестів зросла: з ~ 1 до 5,4%.

Зростання числа виявлених заражень в Англії і Уельсі почався ще в червні. До початку осені це пов’язували зі збільшенням числа тестів. Але в середині вересня зростання зареєстрованих випадків інфекції прискорився — його вже складно пояснити тільки успіхами у виявленні нових заразилися. Як вважають працюють на уряд епідеміологи, коефіцієнт відтворення епідемії Rt в цих частинах Великобританії реально перевищив одиницю — вперше з моменту зняття весняного карантину. Це означає, що зростання числа заражень знову, як і навесні, став експоненціальним. Джон Едмундс, один з урядових епідеміологів, 14 вересня заявив, що «друга хвиля неминуча».

Епідемія явно «помолодшала»: на відміну від весняної спалаху, серед тих, що заразилися найбільше (майже третина) молодих людей (у віковій групі 20-29 років; навесні серед хворих було найбільше літніх). З одного боку, це позитивно позначилося на рівні смертності: у всій Великобританії щодня від коронавірусу вмирає менш як 10 осіб. З іншого — це насторожує: відновлення занять в школах і університетах може прискорити поширення епідемії. А потім молоді «можуть заразити своїх бабусь і дідусів», що призведе до нового сплеску смертності, побоюються вчені.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,