Стало відомо, скільки українців зможуть отримати вакцину Moderna

Стало відомо, скільки українців зможуть отримати вакцину Moderna

У Раді національної безпеки (РНБО) виступили із заявою про вакцину від коронавірусу.

Вона було відносно конкретна – про термін вакцинації і препарат, який буде рекомендований українцям.

Спікером по темі став Сергій Комісаренко. Він займає пост глави комісії з біологічної безпеки при РНБО. Відомостями про дату старту прищепних заходів фахівець не має в своєму розпорядженні. Зате приблизно розуміє, коли кампанія закінчиться – в кінці майбутнього, 2021-го, року.

Назвав Комісаренко і вакцину, яку у відомстві радять колоти українцям. Це Moderna – друга за рахунком американська вакцина. Тривалі дослідження її показують хороші результати.

Основна риса ін’єкцій Moderna – вони найдорожча з усіх, які, в теорії, можуть бути представлені на світовому ринку.

«Страна» розповідає, що відомо про цю вакцину, яка кількість українців вдасться нею забезпечити за рахунок бюджетних коштів, а також про можливі складнощі з масовою імунізацією на Україні.

Що заявили в РНБО про вакцину для українців

Масова вакцинація українців від коронавируса може завершитися до кінця 2021 року. Найбільш безпечним варіантом стане покупка речовини виробництва Moderna. Про це заявив голова комісії з біобезпеки при РНБО Сергій Комісаренко в ефірі «Україна 24».

Він припустив, що до кінця майбутнього року вакцинуватися зможуть всі українці. І додав, що потрібно провести агітацію серед населення про важливість і ефективність процедури. Підстави – проти щеплень настрою, які є в суспільстві.

Кращим варіантом для українців, впевнений Комісаренко, стане закупівля вакцини від компанії Moderna. Препарат не вимагає дуже низьких температур для зберігання, як, наприклад, вакцина Pfizer – вона, нагадаємо, може міститися і перевозитися при -70 ° С.

Що відомо про цю вакцину

Moderna – це американська компанія, яка винайшла вакцину з робочою назвою mRNA-1273. Препарат зараз на третій фазі клінічних випробувань, в США поки не зареєстрований.

Основа цієї вакцини – мРНК – чистий генетичний матеріал збудника. Штучно створений компонент повідомляє клітинам організму, як виробляти S-білок – антитіла до ковіду.

Дослідження показують високу ефективність вакцини – виробник заявив про 100% ефективності препарату. У неї прийнятний термін придатності – півроку при температурі -20 ° С. Ін’єкція зберігає свої властивості протягом місяця, навіть якщо її зберігати в звичайних холодильниках. При кімнатній температурі не псується протягом 12 годин.

Препарат двофазний. Друга доза вводиться в праве плече через 28 днів після першого уколу.

У випробуваннях Moderna беруть участь люди з хронічними захворюваннями і старше 65 років. Якщо дослідження завершаться успішно, то щеплення зможуть навіть найбільш вразливі категорії громадян.

У публічному доступі немає даних про серйозні медичних мінуси препарату Moderna. Однак мінус є і лежить в площині фінансів – вакцина коштуватиме від 50 до 74 доларів для щеплення однієї людини (сума вказана за дві дози).

Євросоюз, незважаючи на випробування, вже уклав з Moderna контракт на поставку 160 мільйонів доз вакцини – на 80 мільйонів чоловік. Але чи може собі дозволити таку дорогу вакцину Україна?

Чи має Україна гроші на «Модерну»?

Українська влада планує отримати частину вакцин від ковіда за допомогою Covax – це міжнародний механізм. За словами українських чиновників, препарати надішлють Україні безкоштовно декількома траншами. Їх має вистачити для чотирьох мільйонів громадян. Як уточнювали в українському бюро ВООЗ, орієнтовно поставки почнуться в другому кварталі наступного року.

Яка вакцина буде в цієї гуманітарної допомоги – вибирати не доведеться. Туди можуть закласти як Moderna, так і ампули інших фірм. Понад цих поставок Україні доведеться купувати вакцину самостійно і у кого завгодно.

У проекті держбюджету України на 2021 рік (прийнятий в першому читанні, очікує другого) на вакцину закладено 2,6 мільярда гривень. Це близько 93 мільйонів доларів.

Ціна «Модерни» на вільному ринку – від 25 до 37 доларів за одну дозу препарату (тобто 50 і 74 долара, оскільки для курсу потрібно дві ампули).

Таку ціну кілька днів тому озвучив глава фармкомпанії Стефан Бансель. Більше або менше доведеться заплатити – залежить в підсумку від обсягу поставок.

Але навіть якщо припустити, що нам продадуть вакцину з якоїсь середньої вартості, то її отримають не більше півтора мільйонів українців. Тобто з урахуванням поставок від ВООЗ та комерційних закупівель максимальний вихлоп буде близько п’яти з половиною мільйонів чоловік.

Це десь 15% населення країни, якщо говорити про безкоштовної вакцинації. Усе інше, мабуть, за відпрацьованою вже схемою буде заходити в країну за допомогою держави, але розподілятися на приватні клініки, які почнуть отримувати надприбутки (як це було з масками і «Епіцентром»).

Спробувати вакцинувати більше людей можна, якщо купувати інші вакцини. Наприклад, Pfizer, яку Євросоюз бере по 19 доларів за дозу. Правда, цей препарат вимагає екстремально холодних умов зберігання – мінус 70 градусів, що підвищить витрати на транспортування і зберігання.

Та й не факт, що Україна віддадуть ампулу за тією ж ціною, що і європейцям – не той обсяг поставок.

Поки найбільш адекватна за ціною альтернатива – російська вакцина «Супутник V». Її ефективність, як заявляє виробник, 95%. На експорт вона буде коштувати близько 20 доларів (570 гривень) за дві дози для однієї людини. Бюджету України вистачило б на уколи для 4,5 мільйона українців. А не півтора мільйонів, як у випадку з Moderna.

Якщо до отриманої цифри додати 4 мільйони препаратів по західній гуманітарці, вдалося б охопити 8,5 мільйона українців. Це вже більш солідний показник. Однак російську вакцину Києву заборонило купувати посольство США в Україні.

Поділитись