Студентів старших курсів Сеченовського університету змушують йти на практику з COVID-19. За їх словами, у тих, що відмовилися, можуть початися серйозні проблеми.
Перед виходом на практику студенти підписують добровільну згоду на практику – в документах вказано, що учні будуть допомагати в лікарнях як середній медперсонал. До практики мали вступити всі студенти, крім тих, хто сидить на карантині. За словами студентів, на практику звуть і вагітних і навіть тих, у кого є хронічні захворювання – правда, їх обіцяють відправляти в «чисті зони».
У Москві 730 ординаторів в лікарнях приймають людей з підозрою на COVID-19. Студенти медичних вищих навчальних закладів надягають форми медсестер і медбратів, а якщо пощастить, то протичумні костюми, і допомагають поліклінікам справлятися з нестачею рук. DOXA розбиралася, чи хочуть майбутні лікарі працювати під час пандемії і примушують до цього університети.
На початку квітня ординаторам Казанського державного медичного університету прочитали лекцію про COVID-19. Після було оголошено, що на час пандемії ординаторів влаштують в поліклініки за 0,1 ставки і залік по практиці. «Коли я прийшла працевлаштовуватися в поліклініку, мені дали договір, в якому мова йшла про режим роботи, але була вказана зарплата: 3750 рублів», – розповіла DOXA ординаторка-офтальмолог КДМУ. Тепер дівчина працює у відділенні невідкладної допомоги по шість годин на день.
За допомогою в боротьбі з пандемією до студентів медвишів звернулися уряду Великобританії, Італії, України та Молдови. У Росії студентів-медиків також вирішили залучити до роботи в лікарнях. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, вони можуть відповідати на дзвінки «гарячої лінії» в поліклініках, обробляти статистичні дані про коронавіруси, доставляти ліки і надавати медичну допомогу. Вибрати місце роботи і спеціалізацію, згідно з документом, можна самостійно. За роботу студенти можуть отримати залік по практиці в університеті і майже завжди – зарплату в лікарні.
“На зустрічні питання викладачка відповіла, що «відмова дорівнює дезертирству» і пригрозила: «якщо ви хочуть довчитися в цьому виші, то краще підписати».
Студенти самі вирішують, працювати або самоізолюватись. Хоча деякі університети спробували зробити цей вибір за них. «Лікарем бути – не тільки білий халат носити», – нагадали в адміністрації Воронезького державного медичного університету ім. Бурденка студентам старших курсів і змусили підписувати згоди на добровільну участь у заходах по COVID-19. Про необхідність зібрати підписи написала в чат старост заступник декана педіатричного факультету ВГМУ. На зустрічні питання викладачка відповіла, що «відмова дорівнює дезертирства» і пригрозила: «якщо ви хочете довчитися в цьому вузі, то краще підписати». Більшість студентів злякалися і все підписали. Історія набула широкого розголосу і, за словами студентів, «ніяких нових вказівок про роботу» вуз поки не давав.
Особлива ситуація склалася в Москві: студенти з сертифікатами медсестер і медбратів дійсно потрібні лікарням, в яких зараз не вистачає «рук». У Першому МГМУ імені І.М. Сеченова учням старших курсів пропонують влаштуватися на ці позиції за зарплату від 60 до 75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Готуючись до великої кількості хворих, лікарні запрошують на роботу і молодих лікарів загальної практики. Наприклад, ординаторам ММСУ ім. Євдокимова запропонували зарплату в 50 тисяч рублів. Однак і тут трапляються епізоди, коли студентів вмовляють виходити на роботу: «Колеги з інших центрів розповідають про добровільно-примусові відправки на роботу. Їм кажуть: “Або ви зараз йдете працювати за контрактом, або ви потім йдете працювати, але вже за безкоштовно”, – розповів DOXA ординатор Сеченовського університету.
«Іноді в день я приймаю 16 хворих»
Зараз більше 730 ординаторів медичних вузів допомагають поліклінікам і лікарням в Москві: багато хто сприймає пацієнтів з підозрою на коронавірус. Ординаторка РНІМУ ім. Пирогова працювала в іншій міській поліклініці ще до початку пандемії. Дівчині захотілося допомогти лікарям і вона влаштувалася ще на півставки. «Керівництво моєї поліклініки намагається захистити ординаторів від хворих коронавірусів, тому ми оглядаємо людей, які контактували з ними, і повернулися з інших країн. До речі, проблем із захистом у нас немає », – розповіла вона DOXA.
Ординаторів-терапевтів РНІМУ ім. Пирогова офіційно працевлаштували в центр дільничними терапевтами і лікарями загальної практики. Вони приймають пацієнтів з підозрою на коронавірус в лікарні і вдома. «Іноді за день я приймаю 16 хворих, – поділився з DOXA ординатор РНІМУ ім. Пирогова. – Не маю часу навіть присісти, і очі до кінця дня, як у панди. В середньому на виклик у мене від п’яти до дванадцяти заражених коронавірусом в день».