Коронавірусна інфекція може викликати раніше не відомі шкірні симптоми

Коронавірусна інфекція може викликати раніше не відомі шкірні симптоми

Вчені Массачусетської лікарні загального профілю США виявили, що у деяких пацієнтів з COVID-19 спостерігалися стійкі шкірні симптоми, які залишалися навіть після одужання аж до декількох місяців.

Про новий прояв хвороби повідомляється в прес-релізі на EurekAlert!.

Шкірні прояви виглядають по-різному

Дослідники проаналізували майже тисячу випадків шкірних проявів COVID-19. У 90 випадках симптоми у вигляді висипки і кропив’янки тривали, в середньому, сім і чотири дні, відповідно, з максимальною тривалістю 28 днів. Папулосквамозні висипання у вигляді лускатих папул і бляшок тривали протягом 20 днів з максимумом 70 днів. Набряки пальців ніг і рук, що нагадують симптоми обмороження, (їх називають COVID-пальці або COVID toes) тривали приблизно 10 днів, при цьому в шести випадків вони тривали 60 днів, а в двох – 130 днів.

Як пишуть вчені, результати показують, що коронавірусна інфекція може викликати раніше не відомі шкірні симптоми, особливо, на пальцях ніг. Вірус здатний провокувати тривалі запалення в організмі, впливаючи на стан різних органів. У цьому сенсі шкіра служить індикатором патологічних процесів, які можуть тривати 4-5 місяців після одужання.

Точна причина симптомів невідома

Шкірні висипання є ще одним симптомом, характерним для затяжного COVID-19. Хоча багато людей не відчувають ніяких проявів коронавирусной інфекції (або у них розвиваються слабкі симптоми), реєструється все більше випадків, коли хворі страждають від наслідків хвороби протягом кількох місяців. До таких проявів відносяться тривала задишка, головний біль і втрата нюху. Дослідники вперше виявили нову підгрупу пацієнтів, у яких затяжний COVID-19 зачіпає шкіру.

Вчені поки не знають точну причину виникнення набряклості пальців на ногах, пов’язаної з COVID-19. Фахівці припускають, що симптом є наслідком самої інфекції, однак також може бути пов’язаний з впливом факторів середовища, до яких пацієнти з SARS-CoV-2 стають особливо уразливими. Механізм, що викликає шкірні прояви, може бути загальним з деякими аутоімунними захворюваннями, наприклад, з вовчак, тобто мати запальну природу. Імунні клітини в цьому випадку продовжують бути активними навіть за відсутності самого вірусу і атакували тканини самого організму.

Нарешті, можливий сценарій, при якому вірус продовжує гніздитися десь в організмі пацієнта подібно вірусу герпесу. Однак вчені поки не довели, що SARS-CoV-2 здатний на це.

Коронавірус вражає безліч органів і тканин

Відомо, що коронавірус завдає проблем кровоносним судинам, які не можуть відновитися протягом тривалого часу. Це відбивається на роботі серця і мозку, а також органів почуття. Зафіксовані випадки, коли COVID-19 приводив до погіршення слуху, зокрема, до дзвону у вухах. В особливо важких випадках це приводила до повної втрати слуху. Але навіть у тих, хто перехворів інфекцією в легкій формі, спостерігається загибель нейронів в тих зонах мозку, що відповідають за пам’ять, увагу і мову. При цьому сам вірус не виявлявся в спинномозковій рідині, тому механізм пошкодження, швидше за все, зачіпає знову ж імунну систему.

Поділитись