Київські лікарі провели унікальну операцію

Київські лікарі провели унікальну операцію

Лікарі Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами у Києві провели унікальну операцію, під час якої видалили з грудної клітки пацієнтки пухлину вагою 4,5 кг. Це перша подібна операція в Україні – процедура дорога, потребує особливої апаратури та відповідної кваліфікації лікарів. Водночас завдяки указу Президента Володимира Зеленського про доступність для громадян медичної допомоги в лікарні «Феофанія» операція була для пацієнтки безкоштовною.

66-річна Тетяна Вигонська разом із чоловіком живе у Хмельницькій області. Родина має вісьмох дорослих дітей, один із синів – учасник АТО. Жінка дізналася про пухлину в легенях три роки тому, але через брак коштів відмовлялася від лікування. У травні Тетяна Вигонська відчула сильну задишку та слабкість, тому була змушена звернутися по медичну допомогу за місцем проживання, а звідти її відправили у Хмельницьку обласну клінічну лікарню, де провели обстеження та взяли низку аналізів. Діагноз – солітарна фіброзна пухлина правого гемітораксу. Новоутворення було таким великим, що зрослося, затиснуло праву легеню й давило на ліву легеню та серце. Через розмір пухлини жінку відмовились оперувати, а місцевий онколікар порадив проконсультуватися в хірурга Віталія Соколова у Києві.

«Він подивився мої папери – пухлина була велика, 4,5 кг. Я задихалася. Він каже, що якщо ви погоджуєтесь, то необхідна операція. Я запитала: якщо я операції не зроблю, то скільки мені жити залишиться? Він сказав, що від двох тижнів до двох місяців, бо пухлина задушить», – розповіла Тетяна Вигонська.

У серпні родина Вигонських приїхала до Києва. Низка обстежень, консультацій – і на початку вересня у лікарні «Феофанія» провели складну 12-годинну операцію за участю понад 30 фахівців. Її вартість, з урахуванням використаної апаратури, препаратів та донорської крові, становить близько 1 млн грн.

«Складність операції полягає в тому, що, по-перше, важкий соматичний загальний стан пацієнтки – локалізація пухлини непроста, є небезпека великої крововтрати, пошкодження легень та зупинки серця. По-друге, технічно складно. Мають бути одночасно зібрані відповідні спеціалісти та необхідне обладнання», – пояснив головний лікар «Феофанії» Ігор Семенів.

Заступник головного лікаря з медичної частини Андрій Строкань, який брав участь в операції, розповів, що під час видалення пухлини використовувався апарат штучного кровообігу (екстракорпоральної мембранної оксигенації легень (ЕКМО) – дорогий пристрій, який фактично виконує функції легень і серця.

«Таких операцій у світі робиться не дуже багато. У пацієнтки двічі зупинялось серце. Один сет (набір для підтримання) для ЕКМО коштує 100 тисяч гривень, а вартість апарату – шість з половиною мільйонів гривень. Успішні ЕКМО проводились у кардіохірургії, зокрема дитячій. А застосування у пацієнтки з пухлиною в легенях – вперше в Україні», – розповів він.

Лікар зазначив, що успіх цього втручання полягав у сумісній роботі кваліфікованих торакальних онкохірургів, кардіохургів і кардіоанестезіологів зі значним досвідом у використанні ЕКМО. За його словами, об’єктивно оцінити потребу в таких операціях в Україні складно, адже часто в регіонах таких пацієнтів відправляють додому, фактично помирати.

Фахівці не давали жодних прогнозів Тетяні Вигонській. Майже тиждень після операції стан жінки був важкий – п’ять днів її підтримував апарат ЕКМО. Нині пацієнтка самостійно дихає та вже виходила надвір. Весь цей час поряд з Тетяною Вигонською був її чоловік Валентин. Подружжя щиро дякує всім лікарям і небайдужим, які допомагали фінансово. Навіть односельці родини Вигонських приїжджали до Києва, щоб здати донорську кров.
Досвідом такої операції українські лікарі планують поділитися на засіданні Європейської асоціації анестезіологів. І на цьому фахівці не зупинятимуться.

Клінічна лікарня «Феофанія» планує у жовтні провести операцію за участю хірургічного робота, який перебуває на апробації у медичному закладі. Два тижні українські лікарі стажувалися в Нідерландах. Хірургічний робот – американського виробництва, його приблизна вартість – 90 млн грн.

«Це перший офіційний хірургічний робот в Україні. І це актуально в умовах коронавірусної хвороби й пандемії, адже виключає безпосередній контакт пацієнта й лікаря. Робот здатний робити операції загальної хірургії, урологічної та гінекологічної спрямованості. Він маніпулюється хірургами. І ми в перспективі хочемо зробити всеукраїнський центр роботохірургії, щоб вчити інших фахівців», – зазначив головний лікар «Феофанії».

Поділитись