Запаси на рахунках бюджету РФ впали вдвічі за 4 місяці

Запаси на рахунках бюджету РФ впали вдвічі за 4 місяці

Зіткнувшись із різким падінням зборів усіх ключових податків та заморожуванням коштів ФНБ, уряд Росії «розпакував» єдине доступне джерело резервів – рублі, накопичені на банківських рахунках.

“Грошова подушка”, яку Мінфін РФ зберігає в кредитних організаціях на депозитах і за договорами репо, стрімко скорочується з початку літа і за останні чотири місяці “здулася” вдвічі, випливає з даних Федерального казначейства.

З 5,62 трлн рублів, які бюджет тримав у банках на середину травня, до 1 серпня залишилося 3,699 трлн рублів, на 1 вересня – 3,1 трлн рублів, на 16 вересня – 2,59 трлн.

“Проїдати” рублеві резерви Мінфін почав у червні, а потім процес різко прискорився в липні, коли несировинні доходи бюджету обвалилися рекордно за 10 років, а в бюджеті утворився дефіцит майже на трильйон рублів.

Накопиченим підсумком за три літні місяці «дірка» у федеральній скарбниці досягла 1482000000000 рублів. У результаті практично весь профіцит, накопичений у першій половині року, розтанув: з 1,589 трлн рублів на початок вересня залишилося 131 млрд.

Бюджет тріщить по швах, оскільки доходи знижуються, а війна вимагає витрат, каже Яніс Клюге, старший науковий співробітник німецького Інституту міжнародних відносин та питань безпеки.

Спочатку російська влада закладала на 2022 рік 3,5 трильйона рублів за статтею «національна оборона», але вже у вересні, швидше за все, витрати перевищили цей рівень, оцінює Клюге. З його розрахунків випливає, що на військову машину витратили на 75% більше, ніж роком раніше (2,06 трлн. за січень-вересень 2021 року).

За даними Мінфіну на серпень, доходи бюджету рік до року просіли на 10% у номінальному вираженні та майже на 25% – у реальному (якщо врахувати інфляцію). З урахуванням планів наростити витрати, які озвучить президент Володимир Путін, до кінця року у скарбниці утвориться дефіцит на 3,5 трлн. рублів, оцінює головний економіст Альфа-банку Наталія Орлова. Таким чином, навіть якщо Мінфін витратить усі нагромаджені в банках рублі, цього не вистачить, щоб покрити розрив.

Ймовірно, основним джерелом фінансування стане ФНБ, припускає Орлова. Влада з березня задіє гроші фонду, який накопичували п’ять років за рахунок доходів від нафти дорожче 40 доларів за барель. Загалом майже 500 млрд рублів отримали з ФНБ держструктури, включаючи “Аерофлот”, Газпромбанк та ДОМ.РФ.

Але ці витрати – по суті, просто грошова емісія, зазначає Євген Суворов, економіст банку Центрокредит і автор MMI. Рублі виникають у ФНБ в результаті конвертації валюти: з травня по вересень фонд схуд на 2,396 млрд євро, 252 млн фунтів стерлінгів і 41,556 млрд японських ієн. Продати цю валюту на ринку за рублі Мінфін не може через санкції, і операції проводяться через ЦП.

«ЦБ просто переписує валюту, що належить Мінфіну, на свої рахунки, видаючи йому свіжі рублі, — пояснює Суворов. – Нинішнє витрачання фонду абсолютно не відрізняється від фінансування бюджетного дефіциту Центробанком безпосередньо».

Поділитись