Залежність російського бюджету від ціни на нафту досягла 8-річного максимуму

Залежність російського бюджету від ціни на нафту досягла 8-річного максимуму

Травмований санкціями та рецесією економіки російський бюджет починає дедалі більше залежати від ціни головного експортного товару – нафти. Щоб прибутки уряду покрили всі витрати, цього року федеральній скарбниці потрібна нафта по 100 доларів за барель, оцінюють аналітики BCS Global Markets.

“Нафтогазові доходи стали опорою для російської економіки в першому півріччі 2022 року, проте ситуація з другого півріччя змінилася в міру посилення тиску санкцій на російський експорт енергоресурсів” і зміцнення рубля, йдеться в огляді компанії.

У результаті за глибиною нафтової залежності бюджет повернувся у 2014 рік – тобто період до пенсійної реформи та підвищення ПДВ, які знизили ціну нафти, що балансує, до 50 доларів за барель у 2018-19 рр.

Наступного року уряд має профінансувати додаткові витрати на підтримку економіки. А видобуток нафти може знизитися на 1 млн. барелів на добу через ембарго ЄС. Це підвищить «критичну ціну» для бюджету до 108 доларів за барель, що близько до історичних максимумів, випливає з оцінок BCS.

Щоб звести бюджет із дешевшою нафтою, потрібно або девальвувати рубль, або шукати додаткові джерела доходу, зазначають аналітики компанії. За словами джерел «Відомостей», близьких до уряду, Кабмін розглядає можливість підвищення податків, щоб сплатити численні програми допомоги економіці та відродження з нуля цілих галузей – від автопрому до літакобудування.

У серпні російський сорт Urals продавався за кордон у середньому по 74 долари за барель: через знижки, які змушені давати нафтовики, російська нафта коштувала на чверть нижчу, ніж треба скарбниці.

В результаті бюджет, зверстаний спочатку з профіцитом, скотився в дефіцит: за червень-серпень він становив 1,5 трильйона рублів. З початку року бюджет, як і раніше, в плюсі, але накопичена «подушка безпеки» поступово тане: з 1,6 трильйона рублів річного профіциту, який уряд мав у травні, на початок вересня залишилося лише 131 млрд рублів.

Доходи бюджету знижуються під тиском санкцій та їх наслідків, пишуть аналітики Райффайзенбанку. Нафтогазові податки у серпні опинилися на мінімумі за 14 місяців, а збори з несировинного сектора економіки просіли на 14% рік до року у номінальному вираженні та майже на 30% – у реальному (якщо врахувати інфляцію).

Поділитись