В Україні вступила в силу норма, яка зобов’язує розміщувати рекламу тільки українською

В Україні вступила в силу норма, яка зобов’язує розміщувати рекламу тільки українською

Вся реклама в Україні відтепер повинна бути оформлена на українській мові. Про це свідчить положення закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яке вступило в силу в четвер. Як пояснили в Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, стаття закону регламентує використання державної мови в сфері реклами.

“З вказаної дати вся реклама на телебаченні, радіо, а також в друкованих виданнях повинна бути виконана тільки на українській мові”, – зазначили у відомстві.

Тим часом, передбачена можливість для телерадіоорганізацій закордонного мовлення, а також для ТРК, які ведуть мовлення на одному або декількох офіційних мовах Європейського Союзу, поряд з рекламою українською розміщувати рекламу і на офіційних мовах ЄС. “У друкованих ЗМІ, які видаються на одному з офіційних мов ЄС, допускається розміщення реклами на тому, мовою, на якому видається таке друковане ЗМІ”, – повідомили в Нацраді.

Закон наказує, що порушення мовних вимог в сфері розміщення реклами тягне за собою накладення штрафів від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3400 – 5100 гривень або $ 143-213. Якщо таке порушення було виявлено вперше, то порушнику може бути винесено попередження без застосування штрафних санкцій.

Верховна рада 25 квітня 2019 року прийняла закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а 15 травня, за п’ять днів до закінчення терміну своїх президентських повноважень, документ підписав президент Петро Порошенко. Закон зобов’язує громадян використовувати українську мову в усіх сферах суспільного життя. За його порушення передбачені грошові штрафи.

Український омбудсмен по захисту державної мови Тетяна Монахова заявляла в кінці минулого року, що влада України почне через два або три роки штрафувати населення на суму до $ 500 за порушення закону. Вона також зазначала, що з точки зору закону його порушенням вважається “умисне ігнорування української мови в публічному просторі, в тому числі при зверненні в державні лікарні та поліклініки”. При цьому Монахова запевнила, що закон про державну мову не передбачає покарання за відмову від використання українського в побутовому спілкуванні.

Критика закону

Експерти Венеціанської комісії Ради Європи раніше розкритикували ряд положень закону. Комісія зазначила, що мовна проблема не повинна стати джерелом міжетнічної напруженості в країні, а влада повинна враховувати особливе місце російської мови і мовні права нацменшин. Зокрема, Венеціанська комісія рекомендувала владі розглянути питання про скасування передбачених санкцій, а також виключити статтю, яка встановлює відповідальність за навмисне викривлення української мови в офіційних документах і текстах.

У відповідь в Києві пообіцяли прислухатися до висновків комісії в подальшій законотворчій роботі.

Депутат від президентської партії “Слуга народу” Максим Бужанський заявляв, що в українському парламенті зареєстрований проект про скасування мовного закону. Він підкреслював, що прийнятий закон “нічого спільного із захистом і розвитком української мови не має”, а лише спрямований “на дискримінацію носіїв інших мов, в першу чергу, російської мови”.

Поділитись