В Україні спонукатимуть людей до створення власної електрогенерації

В Україні спонукатимуть людей до створення власної електрогенерації

Уряд намагається вирішити проблему дефіциту генеруючих потужностей в Україні за рахунок спонукання бізнесу та людей створювати свою генерацію.

Як ми вже писали, частина підприємців цим вже почали займатися, але купувати свої установки по кишені далеко не кожному.

В останні дні влада зробила низку заяв із обіцянкою допомогти у цій справі.

Учора прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабмін готує програму пільгового кредитування на закупівлю енергетичного обладнання як громадянам, так і бізнесу. І сказав, що вчора уряд затвердив порядок надання фінансової підтримки фізособам, які встановлюватимуть установки з альтернативних джерел енергії у власних домогосподарствах. Мабуть йдеться про сонячні панелі, вітрові та теплові установки.

Шмигаль повідомив, що сума компенсації для установок потужністю до 10 кВт на одне домогосподарство становитиме 244 тис. грн. А максимальна сума кредиту – 480 тисяч гривень терміном на 5 років.

Коли саме запрацюють нові кредитні програми та які будуть умови кредитування бізнесу, прем’єр не уточнив.

У банківській спільноті очікують, що енергетичні кредитні програми (і для фізосіб, і для бізнесу) запустять через Фонд розвитку підприємництва, який зараз веде держпроект кредитування «5-7-9%».

Фінансисти розповіли, що напередодні спеціальну нараду з енергетики провів голова НБУ Андрій Пишний, на якій закликав банки активніше кредитувати енергетичні проекти, насамперед із генерації.

За словами банкірів, голова НБУ заявив, що влада вважає своїм пріоритетом населення – саме його насамперед намагатимуться забезпечити електроенергією. Бізнес же піде за залишковим принципом.

Чиновники вважають, що компанії зобов’язані самі думати, як забезпечувати себе світлом, а не розраховувати на владу, а банкіри їм повинні в цьому допомогти грошима, відкривши кредитні програми.

«Пишний постарався максимально натиснути на банки та заявив, що «енергетика має стати головним пріоритетом у кредитуванні». Великі проекти великі суми потрібно фінансувати групами (банків), у межах консорціумного кредитування. При цьому настійно залучатиме місцева влада, ОТГ (об’єднані територіальні громади). Щоб стимулювати енергетичне кредитування, НБУ пообіцяв спростити вимоги до застав (дозволять надавати менше забезпечення) як виняток. За ціною такий розрахунок: за середньої ціни гривневих ресурсів у 6% (депозити + кошти на картках/поточних рахунках) від банків чекають кредитування в середньому під 13-14% річних, і частину цієї ставки може покривати центральна влада або влада на місцях. Нацбанк розраховує, що банки запустять і впровадять нові енергетичні кредити протягом 6 місяців», – сказало джерело «Страны» в одному з банків.

А також уточнив, що з інших питань (не енергетичних) Андрій Пишний говорив про повернення права власників на виведення дивідендів із прибутку банків, забороненого з початку повномасштабного вторгнення. Що саме вирішать – поки що неясно. Обіцяють відповісти ближче до кінця літа після того, як НБУ перерахує капітали банків за новими вимогами. По суті, Пишний дав зрозуміти, що дозволить виведення дивідендів, якщо зрозуміє, що банки зможуть безболісно виконувати вимоги капіталізації. Але якщо їм самим не вистачатиме коштів, репатріацію дивідендів не дозволять.

Поділитись