“УЛАСП/ОКУАСП”: як працює лідер ринку виплат по авторських та суміжних правах

“УЛАСП/ОКУАСП”: як працює лідер ринку виплат по авторських та суміжних правах

Фантастика, але факт: виплати за користування об’єктами авторських та суміжних прав – це мільярди доларів у структурі музичної індустрії цивілізованих країн. Це серйозна частина економіки. Люди, які створюють креативний мистецький продукт, з точки зору економіки нічим не відрізняються від програмістів, інженерів, архітекторів. Вони витрачають свій час, зусилля, здоров’я, і мають отримувати винагороду (гроші)  – так заведено в усьому цивілізованому  світі.

В Україні дуже часто відбувається інакше. Навіть коли є можливість законним шляхом примусити порушників авторських та суміжних прав сплачувати роялті, музиканти кажуть: “Та нехай використовують мої пісні, як хочуть. Так, вони забирають мої гроші. Але ж вони пропагують мою музику!”

З таким “нецивілізовано-архаїчним” ставленням музикантів до своєї праці треба й варто боротися. Люди мають цінувати власний труд і вимагати того ж від тих, хто користується його плодами, – вважає генеральний директор «УЛАСП/ОКУАСП»  Олександр Нікін:

“Наша громадська організація «Українська Ліга Авторських та Суміжних Прав/Організація Колективного Управління Авторськими і Суміжними Правами» (скорочено – ГС «УЛАСП/ОКУАСП») допомагає в цьому авторам і видавцям. І не тільки українським. Ми також представляємо інтереси колег з більш ніж 50 країн світу. Музиканти, їхні менеджери та наші можновладці мають нарешті усвідомити, що в понятті «музичний бізнес» ключове слово «бізнес». Тоді це кардинально змінить їхнє ставлення до того, чим вони займаються. Зараз музиканти та їхній менеджмент собі дозволяють платити, щоб їх показали на ТБ чи прокрутили на радіо. Це – абсолютний цивілізаційний нонсенс…”, – повідомив Нікін.

ЧОМУ ТО КРИТИЧНО ВАЖЛИВО?

Що гріха таїти, українська музична індустрія багато років була сировинним придатком російського шоу-ринку. У рік 30-річчя Незалежності країни вона знаходиться в тому історичному періоді, коли є можливість побудувати все так, аби музична індустрія України годувала сама себе.

“Ми в «УЛАСП/ОКУАСП”, – продовжує Олександр Нікін – “маємо зробити все, щоб тих грошей, які українські музичні діячі отримують в Україні, вистачало на створення нових треків, кліпів, альбомів, концертних шоу та ін. проєктів, як це є на Заході. Щоб, нарешті, більшість музикантів могли цим заробляти собі на життя, а не ходити на іншу роботу чи таксувати в службі таксопарку. Нашим сусідам у Польщі вдається, наприклад, збирати стільки грошей, що їх вистачає на повноцінне “життя” всіх жанрів саме польськонаціональної музики. Чому такого немає у нас, хоча україномовних артистів дуже багато? Тому що ринок не працює, як треба, і, серед іншого, не збираються ті гроші, які мають підживлювати індустрію зсередини”.

Засновниками «УЛАСП/ОКУАСП» є правовласники музичного контенту. Саме вони управляють діяльністю організації та контролюють її.  З 2011 року УЛАСП/ОКУАСП  займається збором коштів за публічне використання музики українських та закордонних правовласників, які нам довірили це зробити. На сьогодні в каталозі організації більше 2 млн треків. Серед партнерів, які передали в управління права, зокрема, такі світові лідери індустрії, як Sony Music, Warner Music, Universal Music та інші.

«УЛАСП/ОКУАСП»  представляє інтереси: Кузьми Скрябіна, Олега Винника, Олі Полякової, Наталі Могилевської,   Вєрки Сердючки, Тіни Кароль, Злати Огнєвіч, «Бумбокс», «Без Обмежень», Ірини Білик, «Океана Ельзи», «THE HARDKISS», KAZKA, «С.К.А.Й.», «ВВ», «ТІК», «Мотор’Ролла», «DILEMMA» , «MAD HEADS», TAYANNA, KYIVSTONER, «ТНМК», «Тартак», Ivan Navi, Макса Барських, Гаріка Кричевського, Jerry Heil, Гайтани, TARABAROVA, Олі Цибульської, Ірини Федишин, , Lama, ALEKSEEV, Марії Бурмаки, Сергія Бабкіна, Ані Лорак, Аліни Гросу\ GROSU, «НЕАНГЕЛЫ», МАКSИМ, MamaRika, Віталія Козловського, Джигана, Артема Пивоварова, Влада Дарвіна, Альони Вінницької, Єгора Кріда, Jah Khalib та ще багатьох інших українських авторів і виконавців. Плюс багатьох закордонних зірок – зокрема, Elvis Presley, «Queen»,  Adriano Celentano, Billie Eilish, STING, «Imagine Dragons», «AEROSMITH», «BON JOVI», «ROXETTE», Chris Rea, «BEASTIE BOYS», Bradley Paul Hatfield, William Allan Bookheim і т.д.

«ОКУАСП» захищає авторські права композиторів та авторів текстів і відкритий для співпраці з усіма. Це – не закритий клуб. Ми реально виплачуємо гроші. – каже Олександр Нікін. – «УЛАСП» опікується суміжними правами виконавців та виробників фонограм. Ми відкриті для всіх. Обидві підрозділи працюють разом – за принципом діяльності подібних європейських організацій. Кафе, ресторани, ТРЦ, концерти, фестивалі, міські свята, будь-які публічні акції з використанням музики наших клієнтів – все це поле нашої роботи. Збір коштів в інших сферах, де використовується музика в Україні (радіо, ТБ та ін.) – здійснюють інші організації.

Місію «УЛАСП/ОКУАСП» його засновники бачать у тому, щоб вивести на вищий рівень саме цей сегмент шоу-бізнесу. Важко не погодитися: якщо українські музиканти взагалі й україномовні зокрема будуть отримувати в своїй країні ті роялті, на які вони реально заслуговують вже сьогодні – в багатьох відпаде потреба виживати за рахунок співпраці з Росією та російськомовним простором.

Поділитись