Українцям розповіли про справу «ВіЕйБі Банку»

Українцям розповіли про справу «ВіЕйБі Банку»

Українцям розповіли про справу «ВіЕйБі Банку». Інформація оприлюднена на сторінці “НАБУ” у Facebook, передає Newformat.info. Справа «ВіЕйБі Банку», в межах якої НАБУ і САП повідомили про підозру 8 особам  та продовжують встановлювати решту причетних до вчинення злочину, викликає чимало запитань у суспільства.  Українцям дали відповіді на найпоширеніші з них, однак зазначили, що розслідування ще триває.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

1. Що відбулось?

НАБУ та САП повідомили 8 особам, серед яких — чинні та колишні посадовці НБУ, ПАТ «ВіЕйБі Банк» та приватних компаній, пов’язаних із кінцевими бенефіціарами «ВіЕйБі Банку», — про підозру у заволодінні 1,2 млрд грн.
Ці кошти НБУ надав «ВіЕйБі Банку» у 2014 році як стабілізаційний кредит, оскільки фінансова установа перебувала у скрутному становищі. Однак, за 40 днів з моменту виділення цих коштів НБУ визнав банк неплатоспроможним.

2. Хто причетний до злочину?

Слідство встановило, що до реалізації схеми з заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту НБУ можуть бути причетними понад 15 осіб. Вісьмом з них вже повідомили про підозру.
Ще стосовно низки осіб, у тому числі бенефіціарного власника «ВіЕйБі Банку», які наразі перебувають за межами країни, вирішується питання про направлення повідомлення про підозру у передбачений КПК України в таких випадках спосіб.

3. Що встановило слідство?

Звіти про оцінку нерухомості, під заставу якої «ВіЕйБі Банк» отримав кредит, підробили;

«ВіЕйБі Банк» отримав від НБУ 1,2 млрд грн кредиту під заставу майна, реальна вартість якого не перевищувала 73 млн грн. Це встановлено експертизами, проведеними в межах досудового розслідування;

Слідство має докази, що посадовці НБУ, ухвалюючи рішення про надання 1,2 млрд грн кредиту, знали про вищезгадані факти;
рішення про надання кредиту НБУ ухвалив з порушенням вимог законодавства, проігнорувавши той факт, що «ВіЕйБі Банк» не надав необхідний пакет документів, серед яких – програми фінансового оздоровлення.

4. Що свідчить про причетність до вчинення злочину топ-посадовців НБУ?

топ-посадовці НБУ були обізнані про завищену в рази вартість майна, що передавалося в заставу як гарантія видачі стабілізаційного кредиту; на момент видачі стабілізаційного кредиту “ВіЕйБі Банк” вже мав заборгованість перед НБУ по кредитам рефінансування на суму понад 3 млрд грн., по яких мав прострочену заборгованість по сплаті відсотків на суму 50 млн. грн.

рішення про видачу стабілізаційного кредиту було прийнято після відвідування власниками та керівництвом «ВіЕйБі Банку» топ-посадовців НБУ.

5. Рішення про надання кредиту ухвалювали колегіально. Чому тоді це ставлять у підозру колишньому заступнику голови НБУ?

слідство має докази, що екстоп-посадовець НБУ повідомив підлеглих про рішення щодо надання кредиту «ВіЕйБі Банку» до того, як той офіційно подав необхідні для цього документи;
увесь процес отримання стабілізаційного кредиту завершили дуже швидко – в проміжку часу, впродовж якого ця особа була в.о. голови НБУ;
слідство не виключає притягнення до відповідальності й інших членів правління, які ухвалювали колегіальне рішення.

6. Чи має НАБУ питання до «Райффайзен Банк Аваль», який очолює один із підозрюваних?

в межах розслідування детективи НАБУ досліджують події 2014 року, пов’язані з діями посадовців НБУ щодо надання стабілізаційного кредиту «ВіЕйБі Банку»;
діяльність «Райффайзен Банк Аваль» не є і ніколи не була предметом розслідування НАБУ”

Поділитись