У Києві назвали підписання транзитного контракту з “Газпромом” пріоритетом для України

У Києві назвали підписання транзитного контракту з “Газпромом” пріоритетом для України

Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель назвав підписання контракту на транзит газу з “Газпромом” до кінця 2019 року абсолютним пріоритетом для України. “Для нас абсолютним пріоритетом є підписання договору на транспортування [газу]”, – заявив він на прес-конференції в Вишгороді Київської області. Міністр підкреслив, що з переходом на європейські правила можна говорити про деполітизацію цього питання. “Ми більше не будемо перебувати під політичним тиском, тепер у нас європейські правила, – сказав він. – Якщо ми підпишемо договір на транзит з “Газпромом”, то, з огляду на ті запаси, які є у нас і які є в Європі в газосховищах, ми можемо стати свідками однієї з найнижчих цін на газ цієї зими”.

За його словами, Київ в діалозі з європейськими партнерами “робить абсолютно все, щоб забезпечити підписання транзиту”. “Це дохід до державного бюджету. Це дохід до $ 3 млрд до бюджету”, – додав він.

Оржель також повідомив, що українська сторона направила “Газпрому” проекти договорів щодо транзиту газу, як це передбачає європейське законодавство.

“Уже спрямовані “Газпрому” проекти договорів, як це передбачає європейське законодавство”, – сказав він. – Думаю, що Росія теж зацікавлена ​​підписати договір на транзит”.

Оржель також повідомив, що Україна до 26 грудня вже завершить процес створення в країні незалежної оператора газотранспортної системи, як того вимагає європейське законодавство. При цьому Оржель назвав неприпустимою відмову України від судових розглядів з російським “Газпромом” і підписання короткострокового контракту на транзит.

“Неприпустимими є умови, які ми отримали минулого понеділка від “Газпрому” про відмову від усіх арбітражів і підписання контракту на рік”, – заявив він. Оржель також зробив акцент на тому, що абсолютно неприйнятним є “відмова від арбітражів, які підтвердили суми”.

Міністр також назвав короткостроковий контракт на транзит газу невигідним для України і відзначив переваги довгострокової угоди. “Довгостроковий контракт дає можливість залучити довгострокові дешеві гроші на оновлення інвестицій, на відповідні потреби, на прокачку газу”, – пояснив він.

Оржель запевнив, що країна без особливих проблем зможе пройти майбутній зимовий період навіть при відсутності нового газового контракту з “Газпромом”.

“Запаси газу накопичені в таких обсягах, щоб ми стабільно пройшли зимовий період”, – сказав він. За його словами, всього в газових сховищах накопичено 21,4 млрд кубометрів газу. “Це означає, що у нас на 30 відсотків більше запасів газу, ніж необхідно навіть в умовах припинення транзиту”, – додав міністр.

Раніше глава компанії “Оператор ГТС України” Сергій Макогон повідомляв, що Україна закачує в свої сховища як газ власного видобутку, так і імпортний, який поставляється в країну по так званим реверсним схемами з країн Європи. Крім того, навесні цього року західні трейдери почали активно користуватися послугами українських сховищ і закачувати в них газ в режимі “митний склад”. Обсяг такого газу в українських сховищах станом на середину жовтня становив 2,3 млрд кубометрів. Таким чином обсяг газу, який має в розпорядженні самої України на зимовий період, становить більше 19 млрд кубометрів.

Перед зимовим сезоном минулого року в “Нафтогазі України” оцінювали необхідні обсяги газу для комфортного проходження опалювального сезону в 16 -17 млрд кубометрів. Всього на території України є 12 підземних сховищ загальним обсягом 31 млрд кубометрів.

В даний час Росія, Україна і Єврокомісія ведуть консультації щодо транзиту газу з 2020 року. Однак діалог ускладнюють судові розгляди між російським “Газпромом” і українським “Нафтогазом”. Москва пропонує “пакетне рішення”, яке включає мирову угоду по судовим спорам і прямі закупівлі газу за зниженими тарифами. Як запасний варіант Росія готова продовжити діючий транзитний договір на 2020 рік. Україна наполягає на підписанні довгострокового контракту на транзит газу.

Черговий раунд тристоронніх консультацій заплановано на 29 листопада. Діючі контракти на поставку і транзит російського газу через Україну закінчуються 31 грудня.

Фото EPA-EFE.

Поділитись