У Франції поскаржилися на нечесний енергетичний договір із ФРН

У Франції поскаржилися на нечесний енергетичний договір із ФРН

Нова угода Німеччини та Франції про взаємні постачання енергетичних носіїв є несправедливою і невигідною щодо останньої, заявив депутат Національної асамблеї Франції Жан-Філіп Тангі (Jean-Philippe Tanguy) у своєму зверненні до міністра енергетичного переходу Республіки Аньєс Паньє-Рю.

Тангі вимагає зробити цей «безпрецедентний енергетичний договір» максимально прозорим.

«Пан Жан-Філіп Тангі (Jean-Philippe Tanguy) звертає увагу міністра енергетичного переходу [Аньєс Паньє-Рюнаше] на договірні та цінові умови контракту купівлі-продажу газу між Францією та Німеччиною. Справа в тому, що для того, щоб компенсувати зниження постачання російського газу до Європи і особливо до Німеччини, було оголошено про договір солідарності між Францією та Німеччиною. В результаті реалізації цих заходів солідарності Франція була змушена посилити газовий взаємозв’язок зі своєю сусідкою по Рейну (мається на увазі Німеччина) з метою постачання газу останньої напередодні зими 2022/2023», — пояснив парламентар.

Депутат пояснив, що починаючи з 10 жовтня 2020 року, Франція щодня постачає до Німеччини газ в обсягах від 31 до 100 ГВтч/добу. Посилаючись на дані французької газотранспортної мережі, Тангі вказує на те, що ця пропускна спроможність еквівалентна 10% того, що Франція щодня отримує на чотирьох терміналах прийому зрідженого природного газу.

“Французька газова система має пережити сувору зиму, яка стає все більш суворою у світлі численних страйків, що пройшли в останні тижні. Щоб задовольнити інтенсивний попит на газ, Франція повинна покладатися на розумне керування запасами газу, які знаходяться у її розпорядженні”.

Тангі висловив стурбованість тим фактом, що в рамках нової угоди Франція змушена купувати продавати Німеччині газ, який вона раніше купила за «дуже високою» ціною у США. Посилаючись на дані експерта з питань енергетики Інституту політичних досліджень Sciences Po Тьєррі Бро, депутат повідомив, що за собівартості газу в США шість доларів за мільйон британських теплових одиниць (БТО), до Європи він продається по 37 доларів за мільйон БТО.

«З іншого боку, не було дано жодних подробиць щодо економічних та фінансових умов цієї угоди, зокрема щодо ціни продажу газу до Німеччини. А замість Франція купуватиме електроенергію у свого сусіда через Рейн [у Німеччині], електрику з викопного палива, особливо вугілля», — заявив парламентар.

Особливе занепокоєння у автора звернення викликає саме імпорт електроенергії з викопного палива: на його думку, з екологічної точки зору ця угода йде врозріз із зобов’язаннями, взятими на себе урядом.

Ця угода свідчить про втрату Францією енергетичного суверенітету, таким чином вона вперше за 40 років стане нетто-імпортером електроенергії.

«Франція постачає газ до Німеччини і сподівається, що остання надасть їй замість електроенергії, проте Берлін офіційно не взяв на себе жодних зобов’язань на випадок відсутності [поставок] електрики у Франції. Якщо це очікуване зобов’язання не буде виконано Франція, вже яка поставила газ до Німеччини, залишиться без електрики», – пояснив депутат і заявив про те, що у населення Франції дедалі більше зростає занепокоєння через збільшення витрат за електроенергію та можливе відключення електроенергії.

«Оскільки умови договору купівлі-продажу газу між Німеччиною та Францією здаються йому Жану-Філіппу Тангі неточними, він тому просить уряд зробити положення зазначеного договору повністю публічними, зокрема щодо тарифу та умов договору, щоб зробити видимим і прозорим цей безпрецедентний енергетичний контракт», – наголосив парламентарій.

Поділитись