Стало відомо як нове газове родовище вплине на енергонезалежність Туреччини

Стало відомо як нове газове родовище вплине на енергонезалежність Туреччини

2020 рік ознаменувався важливою подією в енергетичному секторі Туреччини. Неподалік турецького узбережжя Чорного моря було виявлено родовище із запасами до 540 мільярдів кубометрів газу. Виявлення додаткового джерела енергії стало важливим ступенем на шляху до енергетичної незалежності для Туреччини, яка імпортує 90 відсотків газу з Росії, а також Азербайджану, Ірану та Нігерії. Частка газу в енергоспоживання країни становить близько однієї третини, решта заповнюється нафтою, в основному також імпортною, та електроенергією, що згенерована з вугілля.

Хоча нове родовище “Сакар’я” і повинне знизити енергетичну залежність Туреччини, відмовлятися від імпорту газу в Анкарі теж поки що не планують, про що, зокрема, заявляв міністр енергетики та природних ресурсів Туреччини Фатіх Донмез.

Воно й зрозуміло: перший газ із родовища має надійти на внутрішній ринок Туреччини у першому кварталі 2023 року, на першому етапі запланований видобуток становитиме 3,4-4 мільярди кубометрів на рік, при тому, що лише у 2021 році Туреччина спожила понад 59 мільярдів кубометрів.

З 2027 року видобуток із родовища “Сакар’я” планується наростити до 15 мільярдів кубометрів газу на рік, що становитиме близько 25 відсотків загального споживання газу. Проте ця цифра релевантна на сьогоднішній день, за п’ять років цей відсоток може змінитися. Споживання газу в Туреччині зростає з кожним роком. Для порівняння: 2019-го, за даними міжнародного статистичного агентства Enerdata, у Туреччині споживали 45 мільярдів кубометрів газу, у 2020 році — 48 мільярдів кубометрів, а в 2022 році, згідно з даними міністерства енергетики Туреччини, споживання газу в країні перевищить 60 на рік.

З одного боку, після 2026 року можливе поступове незначне зниження попиту на газ, оскільки до цього часу перша атомна електростанція Туреччини – “Аккую” – повинна досягти максимуму продуктивності 35 мільярдів кіловат-годин електроенергії на рік, що покриє близько 10 відсотків енергії. від загальних потреб країни.

З іншого боку, у Туреччині намічається зниження видобутку вугілля, з якого виробляється понад третину електроенергії країни. Через високий рівень парникових викидів, що виробляються вугільними електростанціями, у 2021 році Туреччина закрила тимчасово низку заводів.

Так, з 2018 до 2021 року виробництво вугілля в Туреччині в цілому знизилося на 8 відсотків. Якщо тенденція скорочення вугільної промисловості збережеться, частина електроенергії від “Аккую”, ймовірно, піде на заміну вугілля.

Таким чином, на цьому етапі Туреччина ще не зможе стати повністю енергонезалежною. У міру зростання видобутку газу зростає попит на нього. Незважаючи на це, родовище “Сакар’я”, безсумнівно, все ж таки знизить енергетичну залежність Туреччини до певного рівня. Газ із цього родовища допоможе зменшити витрати на імпорт та має сприяти зниженню цін для споживачів. А поки що Анкара має намір продовжувати досліджувати перспективні ділянки в Чорному та Середземному морях.

Поділитись