Британські дослідники з Cable.co.uk вирахували недавно, що в Україні майже найдешевший інтернет в світі – в середньому він коштує $ 6,64 на місяць. Дешевше тільки в Сирії – $ 6,6, повідомляє “ЛІГА.net”. Але за минулий рік послуга доступу в мережу в нашій країні, якщо вірити даним тих же дослідників, трохи подорожчала. За підсумками 2018 року ми були на першому місці в світі по дешевизні інтернету з показником – $ 5.
Україна сильно відрізняється за ціною на доступ від європейських країн. У тій же Польщі наприклад, за глобальну павутину доведеться заплатити $ 15,78. А в Німеччині – $ 28,7.
Редакція Liga.Tech з’ясувала, чому ми так сильно відрізняємося за ціною і все ще задовольняємося найдешевшим інтернетом в світі і чи буде він дорожчати.
Спочатку дізнаємося, що думають про оцінку Cable.co.uk представники українських провайдерів.
Порівняємо показники
“Я думаю, що $ 6,6 – завищена оцінка, якщо вважати naked broadband, він зараз ближче до $ 4-5”, – зазначає CEO Датагруп Михайло Шелемба. Під naked broadband він має на увазі послугу інтернет доступу, відокремлену від додаткових сервісів, які йдуть в загальному пакеті. Наприклад, відео або ТБ.
З ним погоджується і дає більш низьку оцінку і засновник BigDataUa Сергій Бойко.
“Я не знаю, звідки у них дані, але як на мене, то у нас зараз 125-135 грн – середня ціна швидкісного інтернету”, – підкреслює він. Це $ 5,2-5,6.
“Реально чистий інтернет у нас десь від $ 4,7 до $ 5,7 c абонента c ПДВ включно”, – дає схожу оцінку власник групи компаній Ланет Віктор Мазур.
Торгівля пакетами
Але середній чек, який платить в результаті абонент, як правило, трохи більше цих цифр. “За нашою групі компаній середній ARPU (середній чек) за 4 квартал склав 185 гривень з ПДВ”, – розповідає Віктор Мазур. Це 7.7 $. Надбавка набігає за додаткову послугу телебачення. Адже багато провайдерів за краще продавати пакети сервісів (бандли). У мережі Ланет близько 70% абонентів крім інтернету замовляють ще й ТБ.
Власник Павутина Телеком Олександр Арутюнян дає схожі розрахунки. “За даними наших досліджень, середня вартість послуги становить 160 грн ($ 6,6). Це разом з ТВ. А без нього – 120 грн ($ 5) “, – підкреслює бізнесмен.
За його словами, якщо вважати чисто інтернет, то Україна вже як чотири роки поспіль незмінний світовий лідер по дешевизні бродбенду.
“Частка бандлів, куди, крім інтернету і ТБ, ще входить і мобільний зв’язок, буде збільшуватися”, – додає засновник OMO Systems Вадим Сидоренко. Тому, за його словами, вирахувати реальну середню вартість інтернету скоро буде ще складніше.
Зростання ціни у 2018 році
Сергій Бойко каже, що вартість послуги доступу до інтернету в минулому році росла на 15-25 грн і продовжить рости. У 2020 році сервіс, за його оцінкою, повинен подорожчати ще на 5-7%. “Я думаю, навіть вище буде рости, в минулому році всі побачили що можна заробляти і будуть продовжувати”, – вважає Павло Даніман, CMO в Київстар.
Не всі так впевнені. “Далі зростання буде більш повільне з точки зору ціни, ніж раніше”, – вважає СЕО Датагруп.
“Не чекаємо значних підвищень по інтернету (в межах 5%). Але якщо курс гривні піде вгору, то тоді це може бути і 10% “, – додає Віктор Мазур.
Телебачення точно подорожчає
А ось супутні послуги телебачення, на його думку, повинні подорожчати помітніше. “Провайдери як мінімум захочуть компенсувати підняття роялті медіа-груп, тобто ТВ-пакети піднімуться в ціні десь на 24-30 гривень” – такий прогноз дає Мазур. Арутюнян тут додає вартість мінімального ТВ-пакету дотягнеться в цьому році до 80-90 грн. Причину він згадує ту ж саму: апетити мовників ростуть.
Нагадаємо, що контент провайдерам продають в тому числі і українські медіа-групи – StarLightMedia, Інтер, 1 + 1 Медіа і група ТРК Україна. В кінці січня 2020 року ці фірми збираються закодувати супутниковий сигнал своїх каналів, щоб виключити до них безкоштовний доступ з домашніх супутникових тарілок. Медійники хочуть заробляти на контенті більше.
Олександр Арутюнян тут додає, що на збільшення середнього чека в доларах, звичайно, вплинуло зміцнення гривні.
“Зниження курсу послабить зростання в 2020 році. Але якщо гривня знову буде підніматися, то і зростання цін буде колишнім. Це близько 30% за весь рік, зазвичай з підйомом в пару етапів “, – уточнює він. За його словами, ціна на найпопулярніший пакет зі швидкістю 100 Мбіт / сек в Києві вже досягла 200 грн у багатьох великих і середніх гравців.