У травні в Україні пройде індексація пенсій. В середньому збільшення складе 330 грн, проте деякі категорії пенсіонерів доплат не отримають. Індексацію поєднали з іншими виплатами “коронавірусною” тисячою гривень (пенсіонерам, чиї пенсії нижче 5 тисяч гривень) і 500 гривень пенсіонерам старше 80 років. Тому деякі категорії пенсіонерів отримають відразу кілька доплат – плюс майже 2 тисячі на руки.
Це дозволить “замаскувати” досить скромну індексацію. А деяким пенсіонерам взагалі нічого не додадуть. “З 11,3 млн українських пенсіонерів індексація торкнеться тільки 8 млн”, – говорить економіст Віктор Скаршевський, якого цитує Страна.
Норма про обов’язкову щорічну індексацію закладена в закон про пенсійне забезпечення. Але, за словами аналітика інституту Growford Олексія Куща, там не вказано, в які терміни потрібно проводити перерахунок. Тобто, можна збільшувати пенсії в січні, а можна і в вересні.
Щомісяця “прострочення” – додаткова економія для бюджету близько 2,5 млрд гривень. Тому на пенсіонерах за два місяці (з березня, коли очікувалася індексація) вже заощадили близько 5 млрд. Зрозуміло, що доплачуючи заднім числом ніхто не буде – збільшені пенсії нарахують тільки з травня.
Перерахунок проводиться за такою формулою:
50% зростання середніх зарплат і інфляції за попередній рік. З неї уряд вирахувало коефіцієнт – 1,11. На цю величину і проіндексують пенсії.
Порядок індексації прописаний у постанові Кабміну №251 від 1 квітня цього року. У ньому, зокрема, зазначено такі особливості перерахунку пенсій:
Перерахунок пенсій проводиться з 1 травня. Таким чином надії на те, що індексацію проведуть нехай і з запізненням, але заднім числом (з березня, як в минулому році), тобто, доплатять пенсіонерам за попередні місяці, не виправдалися.
Якщо щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням всіх надбавок, цільової грошової допомоги та іншого не досягає 2100 гривень, таким особам нараховується доплата в розмірі відсутньої суми. Тобто, розмір мінімальної пенсії підвищується з нинішніх 1,7 тисячі до 2,1 тисяч гривень, тобто, до прожиткового мінімуму.
За даними Пенсійного фонду, пенсію до 2 тисяч гривень в Україні отримує близько 35% пенсіонерів. Середня сума виплат – 1,8 тисячі гривень. Після індексації буде на 300 гривень більше. Для тих, у кого пенсія вище 2100 гривень, то індексація буде проведена шляхом множення на коефіцієнт 1,11.
На “підтягування” пенсії до прожиткового мінімуму можуть розраховувати не всі, а тільки пенсіонери, у яких є достатній страховий стаж (для жінок не менше 30 років, для чоловіків – від 35 років).
В Україні є люди з пенсіями нижче мінімалки. Пенсії по 1,4-1,5 тисяч гривень отримує близько 1,6 тисяч осіб, а менше 1,4 тисяч – 78,4 тисяч осіб (середній розмір виплат для цієї категорії – всього 930 гривень).
Як правило, такі виплати нараховані українцям, у яких маленький страховий стаж. І для них індексація взагалі буде копійчаною – близько 100 гривень. Спеціально для таких випадків в постанові Кабміну прописана така норма: якщо розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 гривень, доплату “дотягують” до цієї суми. Тобто, мінімальна надбавка до пенсії – 100 гривень на місяць.
З урахуванням того, що, за даними Пенсійного фонду, середня пенсія в Україні становить близько 3 тисяч гривень, більшість пенсіонерів отримають надбавку в розмірі 330 гривень. При цьому багато пенсіонерів взагалі не отримають ніяких збільшень. У постанові Кабміну про виключення з індексації нічого не вказано.
“Але, відповідно до закону про пенсійне забезпечення, під індексацію не підпадають різні “спецпенсії” – пенсії суддям, прокурорам”, – зазначає Віктор Скаршевський.
Також не буде доплати по пенсіях, в яких враховуються різного роду надбавки (скажімо, за вислугу років, пільговий стаж та інше). Тобто, якщо розрахунковий (базовий) розмір пенсії нижче фактичного, який людина отримує на руки. Для таких пенсіонерів пенсія ніяк не зміниться. Як і для працюючих пенсіонерів – їм надбавка теж не призначена.