Росію можуть відключити від міжнародної платіжної системи SWIFT

Росію можуть відключити від міжнародної платіжної системи SWIFT

При відключенні Росії від платіжної системи SWIFT першими під удар потраплять підприємства і банки, а не громадяни країни. Про це в понеділок, 31 травня, розповів «Известиям» старший викладач кафедри банківської справи університету «Синергія» Дмитро Ферапонтов. Експерт зазначив, що перш за все SWIFT – це система-координатор для міжбанківських розрахунків і її відключення призведе до значних втрат в області фінансових потоків. Першочергово воно вдарить по експортним можливостям економіки країни. Причому не тільки по промисловості, а й по інвестиційній частини, в якій значно ускладниться процес залучення іноземного капіталу.

«Подія такого масштабу важко назвати рядовою. Це суттєва проблема, яка може завалити курс рубля в круте піке. Міркувати про наслідки можна довго, перераховуючи всі негаразди, але якщо сказати коротко, то від відключення країна не виграє, а відновлення може затягнутися не на одне десятиліття », – заявив він.

Запобігти наслідкам можливого відключення від SWIFT, за словами Ферапонтова, можна, якщо створити систему, яку можна протиставити чинній міжнародній системи міжбанківського передачі інформації. Однак, щоб її створити необхідна істотна інфраструктура, механізми правової та технічної взаємодії, і це, як підкреслив він, «тільки верхівка айсберга» якщо говорити про міжнародні системи.

Єдиним способом стати SWIFT-незалежними для країн, яким загрожують відключення цієї системи, на думку експерта, є створення всередині країни системи-аналога, яка буде обслуговувати державу або групу держав.

Експерт підкреслив, що Систему передачі фінансових повідомлень (СПФС) не можна назвати заміною SWIFT в глобальному масштабі, так як її першочерговим завданням є забезпечення безпеки внутрішніх російських операцій, щоб захистити сектор від зовнішньополітичних шоків і рішень західних партнерів.

«Тобто зробити нашу банківську систему більш стійкою зсередини, створивши інфраструктуру, що дозволяє мати надійний «канал передачі фінансових» повідомлень. Цей канал повинен підкорятися виключно російському правовому полю, завдяки чому всі проблеми будуть вирішуватися в рамках російського законодавства, що виключає і правові ризики, пов’язані з міжнародною базою», – зазначив він.

Ферапонтов підкреслив, що розмови про можливе відключення Росії від SWIFT, наслідки цього і розробка в країні системи-аналога ведуться кожен раз, як тільки виникають розмови про ймовірні антиросійські санкції або ж про їх введення.

Створити заміну SWIFT технічно, в глобальному плані в найближчі роки навряд чи зможуть, вважає він. Однак можливий розвиток незалежних систем обміну фінансовими повідомленнями всередині країн та поширення їх на економічні блоки, об’єднання і групи країн.

Поділитись