Росія залишається другим за величиною постачальником природного газу в Європу

Росія залишається другим за величиною постачальником природного газу в Європу

Росія залишається другим за величиною постачальником природного газу в Європу. Це сіє суперечки у ЄС — Neue Zürcher Zeitung.

Видання наводить слова Георга Захманна з аналітичного центру Bruegel, який зазначає, що цього року Європі не слід хвилюватися щодо проходження зими.

Газові сховища в багатьох країнах ЄС практично заповнені, європейські уряди останніми місяцями планомірно збільшували запаси. У сукупності сховища можуть покривати все споживання країн ЄС протягом двох-трьох зимових місяців.

Водночас попит на газ упав, оскільки багато домогосподарств і компаній скоротили споживання через високі ціни. Люди економили електрику, де тільки могли, і за необхідності одягали теплий одяг.

Експерт зауважує, що зараз Європа меншою мірою залежить від поставок з однієї країни-постачальника. Основна причина цього — поворот на користь СПГ. Після початку війни в Україні багато країн швидко побудували додаткові термінали, на яких можна було розвантажувати скраплений природний газ. Оскільки він перевозиться на кораблях, Європа може купувати газ у будь-якій точці світу.

Однак ризики все ж таки існують. Наприклад, зростає значення трубопровідного газу з Норвегії, який зараз забезпечує третину всього європейського імпорту.

Захманн вважає малоймовірним, що норвезький уряд використовує постачання газу для проведення агресивної силової політики щодо європейців. Однак саботаж інфраструктури в Північному морі можливий.

Зараз поставки газу з Норвегії видаються стабільними. Але зовсім інша ситуація складається з другим найбільшим постачальником — Росією.

Доля російського газу в імпорті ЄС залишається на рівні близько 20%. Австрія, Словаччина та Угорщина продовжують отримувати великі обсяги поставок з РФ. Значна частина газу транспортується транзитним маршрутом через Україну, яка, з високою ймовірністю, заблокує поставки майбутньої зими і тим самим чинитиме політичний тиск на країни ЄС.

В цілому майбутнє поставок газу з Росії невизначене. Деякі контракти, укладені до початку повномасштабної війни, закінчуються наприкінці року. Низка політиків у Брюсселі закликала членів ЄС у майбутньому обходитися без поставок газу з РФ.

Однак представники урядів країн, які досі отримували дешевий російський газ, дивляться на це по-іншому. Вони виступають за те, щоб його можна було отримувати й надалі, зазначає видання.

«Постачання газу з Росії загрожує стати політичним роздільником для ЄС», — каже Захманн і наголошує, що питання продовжує активно обговорюватися дипломатами.

Поділитись