Єврокомісія запропонувала провести чергову тристоронню зустріч з транзиту російського газу на рівні міністрів у вівторок, 19 листопада. Москва і Київ поки не підтвердили свою участь, повідомляє ТАСС з посиланням на європейське джерело, знайоме з ситуацією. За його словами, навіть якщо зустріч відбудеться, то поки сторони не досягли ніякого прогресу по ключовому пункту переговорів – взаємне скасування позовів і відмову від претензій.
Тему не обговорювали ні на закритих експертних консультаціях 8 листопада, ні при обміні листами.
Сторони говорять тільки про угоду щодо транзиту газу між «Газпромом» і оператором газотранспортної системи України.
Джерело в російській делегації не виключило, що ще одна технічна зустріч відбудеться на початку наступного тижня, але дати поки немає. Воно вказало, що Росія очікує листи від Єврокомісії з цього приводу.
Тим часом в Росії умова взаємної відмови від будь-яких претензій у суді називають основною. Таку думку висловлював і президент країни Володимир Путін. У Києві, в свою чергу, оцінюють збитки від дій російської сторони в 22 мільярди доларів і стверджують, що не мають наміру відмовлятися від них без судового рішення.
У свою чергу виконавчий директор «Нафтогазу України» Юрій Вітренко прокоментував переговори щодо укладення нового газового контракту. “Наявність відкритих суперечок між «Газпромом» і «Нафтогазом», а також відсутність між нами контракту на поставку газу з 2020 року є надуманими проблемами для укладення нового контракту на транзит газу”, – написав він у Фейсбук.
За його словами, новий контракт укладається не з “Нафтогазом”, а з відокремленим від нього оператором газотранспортної системи, що є наслідком поділу компанії і відповідає пропозиції російської сторони «почати відносини з транзиту з чистого аркуша”.
Проте він зазначив, що “початок з чистого аркуша паперу не означає, що старі листи паперу зникають”, додавши, що старі позови повинні розглядатися судами.
Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель заявив, що Україна готова до припинення транзиту російського газу з 1 січня 2020 року.
“У підземних українських газосховищах є рекордна кількість газу, яка закачана для того, щоб проходити опалювальний сезон. Насправді, з тією величиною газу ми можемо пройти опалювальний сезон взагалі без отримання транспортування чи постачання газу. На сьогодні це більше ніж 21,7 млрд кубів газу в українських газосховищах -це рекордна кількість газу. Проте ми в жодному разі не виключаємо пріоритетність підписання договору на транспортування газу”, – зазначив міністр та наголосив, що для України пріоритетом все ж таки залишається отримання коштів за транзит газу.
Фото AFP.