Згідно з прогнозом НБУ, за підсумками цього року інфляція в Україні зросте в 1,9 раза – з 5,1% 2023-го до 9,7% 2024-го. У грудневому макроекономічному та монетарному огляді НБУ йдеться, що фактично зростання споживчих цін у річному обчисленні вже досягло цього рівня.
«Фактична споживча інфляція прискорилася (до 9.7% р/р) та перевищила траєкторію прогнозу НБУ. Продовольча інфляція зросла внаслідок суттєвішого, ніж очікувалося, впливу несприятливих погодних умов на с/г культури. Дещо швидше, ніж очікувалося, зростали і адміністративна інфляція, і ціни на пальне. За оцінками Національного банку, зростання цін тривало й у листопаді», — йдеться у цьому документі.
Говорячи про подорожчання, Нацбанк виділив такі фактори:
1. У жовтні продовольча інфляція стрімко прискорилася через ефекти спекотної погоди без дощів влітку та восени поточного року, що позначилося на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах продовольчої продукції, насамперед низки овочів та фруктів.
2. Через подорожчання продовольчої сировини, а також подальше збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення та оплату праці швидше зростали ціни на оброблені продукти харчування.
3. Прискорювалося зростання цін у харчовій переробці, насамперед у виробництві молочної, борошномельної та м’ясної продукції через зростання вартості сировини та виробничих витрат.
4. Ціни на непродовольчі товари також прискорили зростання насамперед під впливом курсового (валютного) фактора в попередні періоди. Це, ймовірно, вплинуло на уповільнення зниження цін на одяг та взуття. Дещо швидше зростали ціни на послуги, у тому числі з охорони здоров’я, зв’язку через зростання виробничих витрат.
5. Найшвидше дорожчали алкогольні та тютюнові вироби, у тому числі під впливом ослаблення обмінного курсу гривні у попередні періоди та боротьби з тіньовою продукцією.
6. Прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання.
«У листопаді ділові очікування погіршилися на тлі зростання енергодефіциту, нестачі кадрів та якісної с/г сировини», – наголошується в аналітиці Нацбанку.
Зростання цін в Україні протягом найближчих 12 місяців уповільниться. Такі прогнози дають фінансові аналітики, банкіри, керівники підприємств та населення.
Українські банкіри в жовтні очікували зростання цін через 12 місяців на рівні 9,2%. Це вище за попередній прогноз за липень на рівні 8,7%.