Нацбанк опустив свою облікову ставку на 0,5%

Нацбанк опустив свою облікову ставку на 0,5%

Нацбанк опустив свою облікову ставку на 0,5%. Депозити подешевшають.

Нацбанк із 15 березня знизив розмір своєї облікової ставки з 15 до 14,5%, заявив голова НБУ Андрій Пишний. Він пояснив рішення уповільненням інфляції з 4,7% у січні до 4,3% у лютому. А також «збереженням стійкої ситуації на валютному ринку та позитивними зрушеннями у питаннях отримання зовнішньої допомоги».

Пишний вважає, що інфляція в Україні залишатиметься в межах цільового діапазону 5% ±1% протягом найближчих місяців, але може прискоритися лише у другому півріччі.

Глава Нацбанку зазначив попередню угоду щодо кредитування з боку МВФ, спрогнозував остаточне рішення за тиждень. Також регулятор очікує на отримання 4,5 млрд євро від Євросоюзу до кінця березня, а пізніше і коштів Міжнародного валютного фонду.

«Тривала війна гальмуватиме економічне відновлення та ускладнить завдання НБУ щодо утримання інфляції близько мети 5% протягом 2025-2026 років. Зберігається також ризик недостатності міжнародного фінансування, проте останнім часом спостерігалися позитивні зрушення щодо цього питання. Так, наприкінці лютого Рада Європейського Союзу схвалила початок інструменту Ukraine Facility загальним обсягом 50 млрд. євро на 2024-2027 роки. У його рамках вже у березні Україна має отримати перехідне фінансування у розмірі 4,5 млрд євро. Україна також досягла угоди на рівні персоналу щодо третього перегляду програми з Міжнародним валютним фондом і очікує на рішення Ради директорів МВФ за тиждень. У березні-квітні Україна може отримати понад $10 млрд», – сказав Андрій Пишний.

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук дав очікування щодо надходжень зовнішнього фінансування в березні:

До кінця березня Нацбанк розраховує отримати такі зовнішні вливання:

• $1,5 млрд – від Світового банку;

• $1,5 млрд – від Канади

• $900 млн – від МВФ

Пишний назвав такі актуальні ризики для української економіки:

1. Виникнення додаткових бюджетних потреб підтримки обороноздатності чи покриття значних дефіцитів, зокрема, в енергетичній сфері.

2. Суттєві пошкодження інфраструктури, насамперед портовий, що обмежуватиме експорт.

3. Продовження часткового блокування кордонів з деякими країнами ЄС для вантажних перевезень, що обмежуватиме експорт та подорожчатиме імпорт.

4. Поглиблення негативних міграційних тенденцій.

Нацбанк також знизив на 1,5% ставки за своїми 3-місячними депозитними сертифікатами (до 17,5%) та за своїми кредитами рефінансування (до 19,5%). Ставку з депосертифікатів overnight залишив на одному розмірі облікової ставки (14,5%). Таким чином, регулятор намагається стимулювати здешевлення банківських кредитів.

Водночас зниження ставок за 3-місячними депосертифікатами негативно впливатиме на ставки за депозитами населення — банки можуть активізувати зниження відсотків за вкладами. Притому, що середня доходність депозитів фізосіб і так зменшується з початку 2024 року: з 14,52% до 14,29% за 6-місячними вкладами і з 14,32% до 14,13% за 12-місячними.

Поділитись