«Нафтогаз» має намір продовжити контракт на транзит газу з «Газпромом»

«Нафтогаз» має намір продовжити контракт на транзит газу з «Газпромом»

Глава «Нафтогазу України» Юрій Вітренко заявив про готовність України продовжити контракт з «Газпромом» на транзит газу з Росії. За його словами, при транзиті газу через Україну і Росія, і Європа будуть від нього залежатиме, тому в разі його переривання через військовий конфлікт європейські політики будуть змушені діяти, щоб зупинити або не допустити цього. Головна загроза, яка виникає через «Північного потоку 2» – це загроза припинення транзиту газу через Україну, що буде означати значно вище ризик повномасштабної війни, вторгнення військового РФ. Тому ми розглядаємо питання транзиту через Україну і збереження матеріальних активів транзиту як один із запобіжників цього.

Глава «Нафтогазу» додав, що Україна розраховує на бронювання потужностей європейськими компаніями на додаток до потенційно продовженим контрактом з Росією.

Нинішній договір про транзит газу через Україну був укладений наприкінці 2019 року, за кілька днів до закінчення терміну дії попереднього. Та угода була підписана в 2009 році, коли уряд України очолювала Юлія Тимошенко, а його умови стали приводом для її кримінального переслідування за перевищення посадових повноважень. За діючими правилами, державний «Нафтогаз України» виступає посередником у відносинах «Газпрому» із спеціально виділеним зі складу «Нафтогазу» Оператором української ГТС.

Чинний договір передбачає прокачування через Україну 40 мільярдів кубометрів палива щорічно. Продовження транзиту російського газу через територію країни передбачається на підставі американо-німецької угоди по газопроводу «Північний потік-2», про яку було оголошено 21 липня. Продовження контракту на поставки за умовами цієї угоди зобов’язана домагатися Німеччина.

22 липня глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що компанія готова збільшити обсяг транзиту газу через Україну після закінчення контракту в 2024 році. Він зазначив, що ці питання повинні вирішуватися на ринкових умовах і за ринковими цінами.

Юрій Вітренко зазначив, що пропозиції щодо збереження транзиту в обмін на невигідну закупівлю російського газу неприйнятні.

І так завжди було, що росіяни наполягали, щоб ми купували багато російського газу за ціною, яка значно вища за ринкову. І наслідком всього цього було те, що ми в середньому платили на п’ять мільярдів доларів більше за російський газ, ніж ми отримували за транзит. Вітренко додав, що Україні не потрібні домовленості, які будуть виводити кошти з країни в Росію.

Продовження транзиту через Україну є одним з умов американо-німецької угоди. Німеччина пообіцяла ввести санкції щодо енергетичного сектора Росії, якщо Москва вирішить використовувати поставки газу в якості зброї проти Києва. В якості таких кроків мається на увазі саме припинення транзиту і відмова підписати нову угоду, що зобов’язує.

США пообіцяли допомагати Україні в забезпеченні енергетичної безпеки та диверсифікації постачальників.

Канцлер ФРН Ангела Меркель на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним нагадала, що в уряді Німеччини з 2019 року існує спеціальна посада уповноваженого з питань транзиту газу через Україну. «Ми відчуваємо свою відповідальність за це [продовження транзиту після 2024 року]», – сказала вона.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що має намір отримати від Євросоюзу гарантії безпеки в енергетичній сфері для захисту від наслідків введення в експлуатацію газопроводу «Північний потік – 2». Він наголосив на необхідності «бронежилета» для України, який зможе гарантувати країні безпеку в енергетичній сфері. В іншому випадку, за словами Зеленського, Київ ніколи не прийме «Північний потік 2».

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на зустрічі з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель закликав Євросоюз вжити заходів проти введення в експлуатацію «Північного потоку-2». Політик додав, що Київ розраховує на збереження статусу України як постачальника і транзитера природного газу в ЄС і підтвердження використання української ГТС з необхідними обсягами.

Поділитись