Ми прорахувалися під час оцінки впливу російських олігархів на Путіна

Ми прорахувалися під час оцінки впливу російських олігархів на Путіна

Кімберлі Донован, яка до 2023 року працювала в Агентстві з боротьби з фінансовими злочинами у складі Міністерства фінансів США, заявила в коментарі Voice of America, що антиросійські санкції не мали того ефекту, на який очікував Вашингтон.

«Ми відстежили їхні (олігархів — ред.) активи, наклали арешт на деякі з них. Але, на жаль, ми не побачили, щоб це мало стратегічний ефект на спосіб мислення Путіна щодо війни в Україні. Він продовжує знаходити джерела доходів і фінансування для продовження війни в Україні», — зазначила експерт.

За словами Донован, після початку російського вторгнення в Україну американська влада створила робочу групу щодо російських еліт, проксі та олігархів (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Task Force), до якої входили міністерства фінансів і юстиції країн G7.

Вона зазначила, що Міністерство фінансів створило окрему робочу групу — з російських фінансів, пов’язаних зі злочинною діяльністю, і санкцій (Russia related illicit finance and sanctions working group).

«Усі ці зусилля призвели до включення до списку санкцій понад 18 тисяч фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із Росією.
Ми виявили значні обсяги відмивання російських грошей у глобальній фінансовій системі, про які, відверто кажучи, ми не знали раніше. І це досить серйозно. І нам потрібно вирішувати цю проблему окремо, навіть поза контекстом України», — сказала Донован.

Деніел Фрід, колишній координатор санкційної політики Держдепартаменту США в адміністрації Барака Обами, теж визнав, що США розраховували, що підприємці, які потрапили під санкції, зможуть чинити тиск на російського диктатора і змусити його зупинити війну в Україні, але це «не спрацювало».

«Путін був сповнений рішучості вести війну й ескалувати її. Його не хвилюють олігархи. Вони не мають жодного впливу», — зазначив Фрід.

За його словами, санкції, запроваджені адміністрацією Джо Байдена після 2022 року, «дійсно завдали шкоди російській економіці».

«Це серйозні санкції, хоча вони й не врятували Україну. Але я й не вважав, що вони здатні врятувати Україну самі по собі. Я оцінюю санкції як успішні і продовжував би в тому ж дусі», — підкреслив Фрід.

Експерт додав, що багато чого залежатиме від того, якої санкційної політики дотримуватиметься нова адміністрація на чолі з Дональдом Трампом. Якщо буде ухвалено рішення про пом’якшення антиросійських санкцій в обмін на врегулювання конфлікту в Україні, США мають переконатися, що Росія дійсно виконує свої зобов’язання щодо припинення вогню, перш ніж знімати обмеження, зазначив Фрід.

Поділитись