Євразійський економічний союз (ЄАЕС) просунувся у формуванні загального ринку біржових торгів товарами: за підсумками засідання робочої групи Євразійської економічної комісії (ЄЕК) сформовані пропозиції щодо переліку продукції, що торгується. Спочатку це будуть, зокрема, вугілля, метал, цукор, потім уже чутливіші для спілки нафта, газ і електроенергія. Подано дві схеми організації торгів. Росія пропонує проводити їх на будь-яких національних біржах із допуском представників усіх країн союзу. Білорусь хоче, щоб пріоритет віддавався національним учасникам бірж і до спеціального загального центру обробки даних відправлялися лише незадоволені торгові заявки.
На тлі санкцій та проблем у міжнародній торгівлі у роботі з формування загального біржового товарного ринку ЄАЕС намітилися зрушення. До липня цього року ЄЕК, повідомили вчора в комісії, представить доповідь із пропозиціями на цю тему, включаючи перелік товарів для продажу на торгах. Поки що, у травні—червні, за словами директора департаменту макроекономічної політики ЄЕК Аскара Джаппаркулова, планується провести тестові торги на базі казахстанської та російської бірж (Євразійська торгова система та Санкт-Петербурзька міжнародна товарно-сировинна біржа).
Робота над спільним біржовим товарним ринком у ЄАЕС ведеться давно — затвердити підсумкову програму планується до кінця 2024 року. За словами міністра з інтеграції та макроекономіки ЄЕК Сергія Глазьєва, актуальність цієї роботи суттєво зросла з урахуванням геополітичної ситуації. Нині у країнах союзу у роботі національних товарних бірж є суттєві відмінності. Якщо Росії, наприклад, торгуються нафту, золото, срібло, зерно, цукор і лісоматеріали, то Білорусі — метало- і лісопродукція, сільгосппродукція, вугілля, цемент, і навіть промислові і споживчі товари. Казахстан є єдиною в ЄЕАС країною, де крім інших товарів торгуються квоти на викиди парникових газів та вуглецеві одиниці. У рамках створення єдиного ринку ЄАЕС наявні розбіжності планується призвести до єдиного знаменника.
Попередній перелік товарів уже готовий.
На першому етапі до нього увійдуть вугілля, мінеральні добрива, олія, цукор, шроти, макуха, лісоматеріали, метал, будматеріали, а також цемент і золото. На другому етапі, який розпочнеться після погодження правил біржової торгівлі та скасування обмежувальних заходів або заборон на експорт/імпорт у рамках взаємної торгівлі, перелік може поповнитися електроенергією, нафтою та нафтопродуктами, газом та зерном. Зазначимо, щодо нафти робота з формування правил біржових торгів паралельно йде і з іншого «треку» — створення спільних ринків нафти та нафтопродуктів ЄАЕС.
Поки єдиного розуміння схеми біржового товарного ринку ЄАЕС немає — два підходи, що відрізняються, представили Росія і Білорусь (як повідомляє ЄЕК, обидві пропозиції увійдуть до липневої доповіді).
Москва пропонує проводити торги на всіх національних біржах, допустивши до них представників усіх країн ЄАЕС, із формуванням біржового комітету для управління роботою союзного ринку товарів. Мінськ, також виступаючи за формування спільного ринку на основі бірж, що діють, пропонує на першому етапі здійснювати торгівлю за участю лише національних учасників, а на другому — у разі відсутності зустрічних заявок у «склянці» котирувань місцевого ринку — продажі можуть здійснюватися вже через загальний торговий модуль системи електронних торгів ЄАЕС.
Як випливає з матеріалів робочої групи, на засіданні ЄЕК розглядалися плюси і мінуси цих підходів. Переваги російської схеми – розширення можливостей продажу товарів та зростання показників торгівлі на біржах, що надають найкращі умови торгів. Серед недоліків — переорієнтація учасників торгів на біржі, які надають найкращі умови, і, як наслідок, зниження показників бірж, які надають «недостатньо ефективні послуги», а також необхідність реєстрації учасників на всіх національних біржах ЄАЕС. Сильні сторони білоруського підходу – відсутність конкуренції між національними біржами та гарантоване забезпечення потреб внутрішнього ринку та інтересів національних учасників. Мінус — необхідність фінансування організації, яка обслуговуватиме спільний торговий модуль ЄАЕС.