Ізраїль та Туреччина обговорюють будівництво газопроводу на південь Європи

Ізраїль та Туреччина обговорюють будівництво газопроводу на південь Європи

Влада Ізраїлю та Туреччини проводить обговорення з будівництва газопроводу, який створить альтернативу постачанням газу з РФ на південь Європи. Сторони вирішили предметніше розглянути ідею, що виникла кілька років тому, про будівництво підводного трубопроводу від ізраїльського родовища газу «Левіафан» (забезпечує паливо Ізраїль, Йорданію та Єгипет) до території Туреччини, і потім продовжити її до країн Південної Європи. Як розповіли в Туреччині, переговори з цієї тематики продовжуються протягом цього березня, а найближчими місяцями можуть бути прийняті «конкретні рішення» щодо маршруту та учасників проекту.

Ціна трубопроводу в 500-550 км складе близько $1,5 млрд, що вигідніше від Східно-Середньоземноморського газопроводу в €6 млрд (від Ізраїлю до Кіпру, Греції та Італії), повідомляє Reuters.

«Нещодавно відбулося зближення з Ізраїлем, і ми хочемо, щоб його газ проходив транзитом через Туреччину на шляху до Європи. Ізраїль позитивно дивиться на це, було проведено деякі переговори, і є бажання це зробити», – розповів один із співрозмовників агентства в Туреччині.

Власники «Левіафана» – ізраїльські компанії NewMed Energy та Ratio Oil – запланували збільшити виробництво з 12 до 21 млрд. кубометрів газу на рік.

Проте існує проблема того, що раніше вже пропонували два маршрути поставок із ізраїльського родовища — через заводи зрідженого природного газу (ЗПГ) в Єгипті або через планований плавучий завод ЗПГ.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив про можливість співпраці з Ізраїлем щодо транзиту блакитного палива до Європи. У ході переговорів, призначених на середину березня, глави держав збираються обговорити проект експорту ізраїльського газу до Туреччини і слідом до країн ЄС. Інформацію надало агентство Reuters.

Ми можемо знайти застосування ізраїльського газу всередині країни і, крім цього, докласти спільних зусиль для його постачання до Європи. Дасть бог, це питання буде на порядку денному візиту [президента Ізраїлю Іцхака] Герцога до Туреччини, — наводить слова президента агентство.

Згідно з інформацією видання, про ці плани турецький лідер розповів після повернення з України після переговорів з українським президентом Володимиром Зеленським.

Відносини між країнами залишаються напруженими, оскільки Анкара засуджує «окупацію» Ізраїлем Західного берега річки Йордан і утиск палестинців, що живуть у районі.

Шляхом спільного рішення щодо енергетики Ердоган сподівається покращити взаємини. У листопаді президент Туреччини зателефонував новопризначеному прем’єр-міністру Ізраїлю Нафталі Бенету, що стало першою розмовою між представниками держав за роки.

Поділитись