ЄС припиняє експорт металу із Росії

ЄС припиняє експорт металу із Росії

З 17 червня припинився експорт російської сталі до країн Євросоюзу. Це стало першим серйозним санкційним заходом проти цілої галузі російської економіки, що набула чинності в повному обсязі. Одні експерти вважають, що переорієнтація на нижчі за ціною ринки можлива, проте країни-імпортери захочуть суттєвих знижок. Інші впевнені, що Москва продовжить продавати метал, але для цього доведеться використовувати всілякі лазівки.

«Ми заборонимо імпорт ключової продукції сталеливарної галузі із Росії. Це вдарить по центральному сектору російської системи, позбавляючи її мільярдів доларів експортних надходжень», — йшлося у заяві Єврокомісії напередодні оголошення четвертого пакету санкцій у середині березня.

У ньому під обмеження потрапив експорт російської сталеливарної промисловості. Згодом ЄС дав час на розірвання контрактів та виконання чинних, які уклали до введення рестрикцій 16 березня, що, у свою чергу, пом’якшувало болісний удар по російській економіці.

До цього Брюссель, який вважається великим торговим партнером Москви, ввів санкції на покупку російської нафти та вугілля, а також інших продуктів та матеріалів. У ЄС окреслили дати, коли забороняються. Так, 10 липня припиниться постачання російських лісоматеріалів, ікри та горілки, Брюссель у цей день перестане постачати до Росії папір, 10 серпня зупиниться імпорт російського вугілля до ЄС.

17 червня припиняються постачання сталі з Росії до ЄС. Таким чином, сталеливарна промисловість стане першою галуззю, яка зіткнеться із наслідками рестрикцій у повній мірі.

Напередодні в Брюсселі підрахували, що Москва зазнає серйозних збитків — збитки оцінили у 3 млрд. євро.

До цього Європа отримувала від Росії близько 10–15% загального обсягу імпортованої сталі. Так, 2020-го Брюссель купив у Москви 3,2 млн т сталі.

Зазвичай сталь і залізо використовують під час збирання автомобілів, однак у міру розвитку технологій її поєднують з іншими вуглеводневими матеріалами. Крім цього, метал активно застосовують у будівельному секторі, газовій галузі європейської економіки.

У Європі не відкидають, що тепер зможуть купувати більше сталі в Індії. Кілька років тому найбільша сталеливарна компанія країни Mittal Steel злилася з провідним європейським виробником Arcelor Mittal, який належить мільярдеру Лакшмі.

Індійські ЗМІ пишуть, що Arcelor Mittal готовий розширити бізнес в Індії за рахунок придбання збанкрутілих сталеливарних компаній та нових інвестицій у вже існуючі. Так, один із найбільших у світі виробників сталі планує почати інвестувати у будівництво великого сталеливарного заводу в Одіші.

До того ж у Брюсселі не виключають, що місце Росії на європейському ринку металів можуть посісти Китай, Німеччина та Франція.

Поділитись