Газ з Азії загнав в кут «Газпром» та залишив його без надприбутку

Газ з Азії загнав в кут «Газпром» та залишив його без надприбутку

Європейські споживачі скупили рекордний обсяг зрідженого природного газу (ЗПГ) у січні, намагаючись знайти заміну надто дорогому газу з Росії. За 28 січня середньодобовий обсяг надходження газу до газотранспортної мережі ЄС із ЗПГ-терміналів склав 334 млн кубометрів, що перевищує попередній рекорд, поставлений у листопаді 2019 року (329 млн куб. м). При цьому наголошується, що фізичні постачання газу «Газпрому» до ЄС різко впали в січні і становлять у середньому 233 млн. кубометрів на добу, оскільки європейські споживачі не замовляють російський газ. Таким чином, у січні частка газу РФ на європейському ринку скоротилася.

А у Вашингтоні готуються ще більше послабити позиції російської флагманської газової компанії у Європі. Широко оголошено, що президент США на зустрічі з еміром Катару у Білому домі має намір обговорити «стабільність глобальних постачань енергоресурсів». Тобто Джо Байден намагатиметься переконати шейха Тамім бін Хамад аль-Тані перенаправити експорт, призначений для азіатських ринків, до газових терміналів Європи, оскільки «Росія може скоротити експорт газу через українську кризу».

– Байдену домовлятися з Катаром нема про що – вільного газу у цієї країни немає, і взятися йому звідки, – вважає заступник генерального директора Інституту національної енергетики Олександр Фролов:

– Катар є одним із найбільших постачальників ЗПГ у світі. Довгий час ця країна займала лідируючі позиції, а тепер змагається з Австралією. Зараз Катар постачає на зовнішні ринки близько 105 мільярдів кубометрів газу. З них близько 70% іде до Азії, причому за контрактами на довгостроковій основі. Тобто ці обсяги захищені довгостроковими контрактами. І тільки 30% катарського газу, що залишилися, дістаються всьому решті світу, всьому іншому газовому ринку. Якщо округлити, виходить близько 30 мільярдів кубометрів.

Так, був розворот танкерів із ЗПГ у бік Європи наприкінці грудня, але, враховуючи високі на той момент ціни, які становили понад 2 тисячі доларів за тисячу кубометрів, мабуть, вдалося законтрактувати деякі обсяги ЗПГ. Судячи з даних, що зараз публікуються, середньомісячний обсяг постачань до Європи ЗПГ, з урахуванням довгострокових контрактів, буде близько 7 мільярдів кубометрів щомісяця. Це, звісно, ​​мало. Апелювати до того, що ЄС отримає 10,4 кубометрів ЗПГ у січні, мені видається просто безглуздим.

Поділитись