Україна розширила на всю країну режим надзвичайної ситуації, введений раніше в Києві і окремих регіонах у зв’язку з коронавірусом. Відповідне рішення прийнято в середу на засіданні уряду. Режим НС вводиться на 30 днів – до 24 квітня. До цього ж терміну продовжено карантин, повідомляє РБК-Україна.
Під час надзвичайної ситуації влади і служби цивільного захисту працюватимуть посилено і в спеціальному режимі. Режим НС, на відміну від режиму надзвичайного стану, не передбачає втручання держави в управління приватними компаніями або обмеження прав і свобод. Ще одна відмінність в тому, що надзвичайний стан вводить Верховна рада за поданням президента.
За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, режим НС можуть як продовжити, так і припинити раніше терміну в залежності від ситуації. Кабінет міністрів посилив обмежувальні заходи для запобігання поширенню COVID-19. Медичні установи мають право примусово обстежити людей з симптомами коронавірусу або тих, хто з ними контактував, якщо ці особи відмовляються від обстеження в добровільному порядку.
Також передбачена обов’язкова госпіталізація і карантин для хворих коронавірусом і тих, хто ухиляється від лікування. Нацполіція і Нацгвардія забезпечуватимуть охорону біля об’єктів, де проводяться обов’язкові обстеження, госпіталізація або карантин, передає “Інтерфакс – Україна”.
З 28 березня Україна планує зупинити будь-які пасажирські перевезення через кордон. “У цьому є нагальна потреба, тому що за останні тижні ми бачимо, що єдиним джерелом потрапляння коронавірусу в Україні був потік громадян з-за кордону, цей потік триває, і це підсилює і збільшує число людей, заражених цією інфекцією”, – пояснив прем’єр.
Шмигаль зазначив, що за останні дні єдиним джерелом коронавірусу в Україні були люди, які повернулися в країну з подорожей або із заробітків.
На сьогоднішньому засіданні уряду також запропонували передбачити кримінальну відповідальність за незаконний експорт товарів протиепідемічного призначення. Передбачається, що контрабанда медичних масок, халатів і т.д. буде карається штрафами; в разі контрабанди в значному розмірі – до трьох років в’язниці; групою осіб або у великих розмірах – від трьох до шести років позбавлення волі.
На час карантину розмір субсидій для оплати комірного збільшать в середньому на 300 гривень. Для тих, хто втратив роботу в цей період, надання субсидій спростили, повідомляє “112 Україна”. Уряд також заборонив в період карантину позбавляти українців житлових субсидій.
На час режиму НС будуть посилені санітарні заходи на пунктах пропуску, всі приміщення, дороги і тротуари повинні проходити ретельну дезінфекцію. Кабмін також ухвалив надавати допомогу малозахищеним верствам населення з залученням працівників соціальних служб, громадських і волонтерських організацій.
За даними ЦГЗ, станом на 10:00 26 березня в Україні 156 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 5 летальних, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. У Києві закрито метро, наземним транспортом можуть користуватися тільки співробітники критично важливих підприємств за спецперепустками – медики, рятувальники, співробітники правоохоронних органів, працівники сфери ЖКГ, продуктових магазинів, аптек і “стратегічних підприємств”.