Ціни на газ в Європі досягли рекордної позначки в 600 доларів за тисячу кубометрів

Ціни на газ в Європі досягли рекордної позначки в 600 доларів за тисячу кубометрів

Ціни на газ в Європі оновили рекорд. Вартість жовтневого ф’ючерсу перевищила позначку в 600 доларів за одну тисячу кубометрів, свідчать дані біржі ICE Futures. Протягом дня ціна жовтневого контракту коливалася від 588 до 600,6 долара. Ціни на спотовому ринку також виросли. Так, вартість контракту «на день вперед» з поставкою у вівторок на голландському хабі TTF збільшилася до майже рекордних 580 доларів.


Зростання почалося після оголошення підсумків аукціону з бронювання додаткових потужностей по транзиту газу через Україну на вересень. «Газпром» викупив тільки 0,65 мільйона кубометрів на добу (4,3 відсотка від обсягу), передає RBP.

На тлі тимчасового зниження поставок російського газу по газопроводу Ямал-Європа після аварії на заводі «Газпрому» в Новому Уренгої 5 серпня європейські країни відчувають дефіцит газу. З 6 по 17 серпня серпня прокачування по даному маршруту була знижена з 2,1 до 1,4-1,5 мільярда кубометрів на добу. Для виконання своїх зобов’язань компанія почала відбирати газ з власних ПСГ в Європі, в результаті чого запаси в найбільших сховищах сильно скоротилися.

У той же час старший газовий аналітик Refinitiv Марина Циганкова розповіла, що високі ціни обумовлені тим, що в сховищах північного заходу Європи низький рівень запасів, і ситуацією з запуском газопроводу «Північний потік-2».

Компанія Nord Stream 2 AG, оператор будівництва «Північного потоку-2», програла у Вищому земельному суді Дюссельдорфа справу про звільнення газопроводу від норм оновленої газової директиви Євросоюзу. Серед них є заборона на володіння видобувною компанією газопроводом, що приходять на територію країн ЄС. У разі «Північного потоку-2» це означає, що «Газпрому» можна буде заповнювати не більше 50 відсотків обсягу.

Решта потужності повинні бути зарезервовані під незалежного постачальника. У Росії це неможливо, так як «Газпром» є монополістом в експорті газу по трубопроводах.

У Nord Stream 2 AG спочатку оголосили, що взяли до відома рішення суду Німеччини і оцінять його. Потім в звітності «Газпрому» зазначалося, що оператор «Північного потоку-2», Nord Stream 2 AG може оскаржити рішення суду в Німеччині про відмову виключити газопровід з-під газової директиви Європейського союзу,

У минулій версії газова директива стосувалася тільки газопроводів, що проходять по території країн ЄС. Таким чином, скорочена наполовину потужність сухопутного продовження «Північного потоку» – газопроводу OPAL.

Приблизно через годину після оголошення про рішення апеляційного суду Німеччини з питання дотримання норм Газової директиви Євросоюзу в рамках Третього енергопакету ЄС «Газпром» перестав продавати газ європейським покупцям на 2022 рік через власну Електронну торговельну площадку (ЕТМ).

Були припинені торги лотами газу з поставкою в першому кварталі 2022 і повністю на весь рік. При цьому контракти на зиму 2022-2023 років і на повний 2023-й як і раніше доступні в ЕТМ. Останній контракт на поставку газу в Європу в першому кварталі 2022 року, за даними агентства Bloomberg, був укладений 23 серпня. Відомо про це стало 27 серпня.

Таким чином, «Газпром» змушений буде підкоритися європейським правилам, які наказують розділяти власників газопроводу і поставляється по ньому палива, а також допускати незалежних постачальників до половини потужностей трубопроводів, що проходять по території ЄС.

Поділитись