У Києві відбулась презентація рок-опери, яка присвячена Василю Сліпаку

У Києві відбулась презентація рок-опери, яка присвячена Василю Сліпаку

15 жовтня відбулась презентація рок-опери Ігоря Романа, що присвячена Герою України Василю Сліпаку. Спеціально для онлайн-видання «Новий формат» Ігор Роман надав ексклюзивні подробиці про те, як пройшла прем’єра  рок-опери, з якими труднощами зіткнулася команда та цікаві моменти за лаштунками.

Як відбулась презентація рок-опери? Якими були ваші особисті та глядацькі враження?

Після закінчення вистави глядачі пів години стоячи аплодували та дарували виконавцям море квітів. Це – надихає.

Як ви обирали акторів для виконання головних ролей, зокрема ролі Василя Сліпака?

Народна артистка України Світлана Мирвода, Заслужений артист України Дмитро Лінартович, професійні актори музично-драматичного амплуа Сергій Файфура та Василь Зверєв – творчі побратими, з якими у складі «Музичного батальйону» та «Артдесанту» було безліч виступів на фронті;

«тропічні принцеси» Кароліна Еґону (гурт «Чорнобривці») і Юлія Карпенко брали участь у складі моїх гуртів «Fata Morgana UA» та «Ігроманія», як бек-вокалістки на великих фестивалях ;

дуже відповідальну роль Кобзаря, що веде і коментує всю виставу, зіграв Михайло Дзюба – багаторічний ведучий програми «Рок-овердрайв» Українського Радіо, актор, фронтмен панк-рок-гурту «Врачі із Алма-ати»;

Валерія Дорошенко – піаністка з консерваторською освітою, що при цьому є лідеркою драйвового рок-гурту «Банда Бенд» та викладачем вокалу – з нею у нас була співпраця в декількох студійних проектах.

Я добре знав високий творчий потенціал всіх цих чудових артистів і тому розумів, яку роль кожному з них можна запропонувати. А знайти виконавців з особливими вокальними даними на головні ролі мені допоміг аранжувальник нашої рок-опери Серій Берендсон – віртуозний клавішник, що має тріб’ют проект «Пінк Флойд» і величезну практику виступів на найвищому рівні – наприклад, з Демісом Русосом.

З Сергієм Тягнирядно – «Козак Василь» і Алексом Козарем – «Маркіз», він мав досвід виступів на рок-фестивалях. Це просто золоті голоси!

Яким був процес роботи над вокальними партіями головних персонажів? Чи були вони адаптовані під виконавців?

Я попередньо особисто записував демо партії, а потім, за потреби, разом з виконавцем змінювали тональність, адаптували її під нього та надавали зафіксовану нотну партію.

Які символи або приховані смисли було закладено у постановку, на які глядачам варто звернути увагу?

На головного героя очікують небезпечні пригоди, підступні зради, допомога вірних друзів і високе кохання. Наш твір гостросюжетний з несподіваними поворотами і при цьому має багато прихованих смислів – глядач отримає бурхливі емоції та буде над чим замислитися.

Які творчі рішення були найскладнішими під час роботи над постановкою?

Зав’язка першої картини. В творі є сцена, де головного героя з однією зв’язаною рукою (щоб по-садистські подовжити його передсмертні муки) мали повісити на корабельній щоглі. Проте йому вдалося за рахунок відчайдушної еквілібристики визволитися. За теперішнього бюджету продемонструвати це було неможливо, але в майбутньому сподіваємось на каскад ефектних трюків – звісно, з усіма заходами безпеки.

Який основний меседж Ви хотіли донести до глядачів через виставу?

Цитую рядки з нашого лібрето: «Буває, смерть в бою уже в лице сміється, але перемагає той, хто не здається!».

Чи вдалося досягти всього, що Ви задумали, чи є моменти, які хотілося б доопрацювати?

У грантовій заявці ми планували, окрім створення нотної партитури, під час презентації продемонструвати лише окремі фрагменти рок-опери у вигляді концертного виконання. Але в процесі студійних репетицій ми творчо запалилися і у нас народилася скорочена версія вистави, у якій ми здійснили постановку 60% від всього сюжету. Зараз всі мрії про виставу у повному обсязі звучання рок-опери — 125 хвилин.

Які відгуки від рідних і близьких Василя Сліпака Ви отримали після прем’єри?

Орест Сліпак передав нам слова вдячності за наші прагнення сприяти збереженню світлої пам’яті його рідного брата – Героя України, всесвітньовідомого оперного співака Василя Сліпака, що, полишивши неймовірно успішну кар’єру у паризькій «Ґранд Опера», поклав своє житя за волю Батьківщини.

Чи були труднощі з фінансуванням або організацією даного проєкту?

Труднощі були. Раніше УКФ на подібні проєкти виділяв 2,5 млн грн (100 000$ на той момент), а зараз – лише 1 млн грн (~25 000$). Фінансування зменшилось в 4 рази, термін реалізації проекту на 30%, а влітку були постійні повітряні тривоги та відключення світла. Попри все – ми зробили навіть більше запланованого і  я дуже вдячний всім учасникам за віру в наш проект.

Який подальший розвиток даної рок-опери? Чи є плани показати її закордоном?

Реалізація нашого проекту була б неможлива без сприяння та участі у ньому відомої далеко за межами України Чоловічої хорової капели ім.Л.М.Ревуцького.

Дуже вагомий внесок і Київського академічного муніципального духового оркестру. Вже на перших спільних репетиціях його диригент Микола Лисенко(пра-пра-правнук основоположника української класичної музики – Миколи Лисенка) сказав: «Я в захваті від цього твору, його обов’язково треба показати всьому Світові!».

Чи плануєте Ви створити фільм за мотивами вашого твору?

А чому б нам не затьмарити «Піратів карибського моря»?! Знайти б лише відповідний бюджет.

Чи плануєте Ви створювати подібні проєкти? Можливо, є ідеї інших історичних або сучасних постатей для втілення на сцені?

В Україні є безліч героїчних постатей і їхні імена відкриваються все більше і більше. Але на даний момент я прагну з нашою чудовою командою здійснити повноцінну постановку рок-опери «Міф про козака Василя Сліпака». Вважайте, що на ваших шпальтах я офіційно оголосив про трансформацію назви моєї рок-опери. Нова назва більш відповідна славетній долі Василя Сліпака.  

Як Ви взагалі бачите розвиток жанру рок-опери в Україні?

Українським авторам щиро зичу наснаги – ще багато чого можна героїзувати завдяки цьому жанру.

Які враження у Вас залишились від спільної роботи з творчою командою?

Я дуже вдячний усім сотворцям і, сподіваюсь – ми обійдемось без замін.

Як би Ви хотіли, щоб Василя Сліпака пам’ятали наступні покоління, і яку роль в цьому може зіграти рок-опера?

Задля цього ми і створювали нашу рок-оперу. Доля Героя – вражає. Всім треба пам’ятати це велике ім’я, як він жив і за що загинув.

Ви сказали, що рок-опера була виконана на презентації тільки на 60%. Що ще додасться туди для повного показу?  Поза межами презентації лишилось багато цікавенького та багато красивих вокальних і інструментальних партій. Сподіваюсь, згодом побачите.

Коли відбудеться презентація повної версії рок-опери?

Гарна дата була б 20 грудня цього року, бо в цей день виповниться 50 років від Дня народження Василя Сліпака. Але на реалізацію повної версії потрібно немало часу і можливостей. Маю надію, що зможемо здійснити це наступною весною.

Діана Сорокотяга, для «Нового формату»

Поділитись