31 жовтня на великі екрани виходить стрічка«БожеВільні/DIAGNOSIS:DISSENT» — історична драма про темну сторінку радянської каральної психіатрії. Дебютний фільм режисера Дениса Тарасова вражає сміливою постановкою та глибокими темами, досліджуючи, як любов до рок-музики могла перетворити людину на «ворога держави».
Осінь 2024 року принесла глядачам одну з найгучніших прем’єр українського кінематографу — драму “БожеВільні”,стрічка занурює нас у 1970-ті роки.Дія фільму відбувається в СРСР, де каральна психіатрія часто використовувалася як інструмент боротьби проти “незручних” громадян.
Фільм «БожеВільні» базується на реальних історіях жертв каральної психіатрії в СРСР. Творці стрічки консультувалися з експертами, зокрема з лікарем-психіатром, дисидентом, політв’язнем і правозахисником Семеном Глузманом, щоб відтворити історичні події з максимальною достовірністю. Його досвід та знання стали важливим джерелом інформації, яке допомогло творцям стрічки відтворити історичні події максимально правдиво, забезпечуючи його достовірність і глибину.
«Фільм «БожеВільні» — не лише страшна сторінка з історії СРСР. Це нагадування про те, що будь-яка диктатура є загрозою для людства загалом. Вона прагне лише поневолення, лише знищення будь-якого натяку на незгоду з системою”, — йдеться на сторінці фільму у Facebook.
Андрій, головний герой, стає жертвою цієї системи через свою любов до рок-музики, яка вважалася антирадянською. У ті часи музика та культура, що не відповідали радянським стандартам, часто вважалися небезпечними для режиму. Андрій стає жертвою каральної психіатрії, де йому доводиться пережити психологічне насилля, маніпуляції та жорстокі тортури. Фільм досліджує не лише фізичні випробування, які герой переживає в лікарні, але й внутрішню боротьбу — збереження своєї ідентичності в умовах, коли свобода мислення та самовираження придушується.
«За час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона людей, більшість з яких були етнічними українцями. Тисячі були розстріляні. Тисячі пройшли через тюрми, табори, психіатричні заклади…», — розповідається на сторонці фільму в Instagram.
Денис Тарасов — молодий український режисер, який здобуває популярність завдяки сміливим і соціально значущим проєктам. Серед його найвідоміших робіт — серіали «Клятва лікаря» та «Відплата». Однак справжній прорив у кар’єрі він зробив своїм дебютним повнометражним фільмом «БожеВільні».
Режисер розповів у своєму Instagram, що запис симфонічного оркестру був під час ракетних обстрілів у незвичному для музикантів, але в безпечному місці. Також розповів, що після прокату в Україні буде вирішуватися питання стосовно перегляду стрічки на міжнародних стрімінгових платформах, вже є пропозиції від світових платформ.
«Дуже круті відчуття, коли на твоє кіно продані всі квитки і ти разом з величезною міжнародною аудиторію знову дивишся фільм і в котрий раз, ніби в перший, співпереживаєш й проживаєш шлях головного героя. Я був схвильований й вражений неймовірно теплою атмосферою і тим, як глядачі сприйняли кіно» — описує режисер в своєму пості в Instagram.
Денис Тарасов робить акцент на емоціях і психологічних травмах своїх персонажів на тлі великих соціальних чи історичних подій. Важливу роль у відтворенні історичної точності відіграли костюми, декорації та музика, яку спеціально для фільму створив композитор Госейн Мірзаголі у стилі західного року 70-х. Режисер навіть сам переодягався в одяг тієї епохи, щоб краще відчути атмосферу та допомогти акторам вжитися в ролі.
Як повідомляє Держкіно, зйомки фільму “БожеВільні” проводилися у кількох локаціях, щоб максимально точно передати атмосферу радянської України 1970-х років. Основним місцем зйомок стала психіатрична лікарня імені Павлова в Києві, де художник-постановник Іван Тищенко відтворив відповідні інтер’єри та подвір’я. Окрім цього, сцени фільмувалися в Березанській виправній колонії, яка допомогла передати атмосферу закритого тоталітарного простору. Також використовувалися інші історичні локації Києва, щоб забезпечити автентичність подій.
«Я з тих акторів, хто готується інтуїтивно.Так, коли ми починали роботу над
«БожеВільними», я мав змогу переночувати в Кирилівський лікарні. Уявляв, ходив,дивився, думав. Я шукав «маячки», аби звикнути до цього образу»,— розповідає Андрій Довженко про підготовку до головної ролі.
«Робота над фільмом була неабияким викликом: Темляк значно схуд, а під час фільмування йому випадково зламали ніс, і в частині сцен він грає з набряком на обличчі», — розповідає про молодого актора Vogue Ukraine.
Виробництвом займалися українські продюсерські компанії, тому фільм позиціонується як повністю український проект. Головні ролі виконували видатні актори в сучасному українському кіно: Ірма Вітовська («Мої думки тихі»),Костянтин Темляк(«Кіборги»),Анастасія Пустовіт («Перші ластівки. Залежні»), Дмитро Олійник («Крути 1918»), Віктор Жданов («Вулкан»), Віталій Салій («Я працюю на цвинтарі») та інші.
Не пропустіть прем’єру 31 жовтня — фільм, який відкриває незручні правди про минуле і дає привід замислитись над сьогоденням.
Режисер: Денис Тарасов
Продюсери: Артем Колюбаєв, Валерія Іваненко,
Тарас Босак
Сценарист: Ксенія Заставська
Консультанти: Семен Глузман та Валерія Іваненко
Оператор-постановник: Євгеній Кирей
Художники-постановники: Iван Тищенко
Художники з костюмів: Яна Нікітенко
Художник з гриму: Сергій Маурін
Кастинг директор: Олена Артемова
Режисер монтажу: Микаел Торгомян
Композитор: Хоссейн Мірзаголі
Співпродюсери: Володимир Бульба, Максим Лещанка.
- Світова прем’єра фільму відбулася в жовтні 2023 року на Міжнародному Варшавському кінофестивалі, де він змагався в секції «1-2 Competition» та виграв такі номінації, як «Special Mention Award», «Audience Award».
- Стрічка отримала нагороди «Найкращий режисер» та «Найкращий актор» на Montréal International Film Festival.
- 30 березня в рамках українського кінофестивалю «ПТАХ», який проходив у Великобританії, фільм режисера Дениса Тарасова взяв чергові пять премій. Стрічку «БожеВільні» визнано «Найкращим повнометражним художнім фільмом (не про війну)»; Денис Тарасов отримав звання «Кращий режисер повнометражного ігрового фільму»; нагороду за «Кращий сценарій повнометражного ігрового фільму» отримали Ксенія Заставська та Симор Гласенко, a Ірма Вітовська та Костянтин Темляк визнані «Кращою актрисою» та «Кращим актором повнометражного ігрового фільму» відповідно.
- Фільм увійшов до шорт-листа The 9th UKRAINA! Film Festival, який пройде з 21 по 27 жовтня в столиці Польщі
- 16 жовтня кінострічка взяла участь у серії New European Film, що відкриває завісу на творчість найперспективніших режисерів Європи в Стокгольмі
- 1 жовтня був представлений фільм на Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість» у рамках Filmfest Hamburg в Німеччині
- Два покази історичної драми «БожеВільні/DIAGNOSIS:DISSENT» відбулися 21 та 23 червня в рамках фестивалю TIFF в Румунії.
- 18 липня Фільм був представлений на 15-му Одеському кінофестивалі.
- також 18 Липня був представлений фільм в Будинку Кіно, що в Києві, після чого відбувся традиційний Q&A сесія з творцями фільму
- 15-17 грудня 2023 в Римі проходили дні українського кіно які відкрили фільм «БожеВільні»
- Стрічку «БожеВільні» презентували на Каннському кіноринку.