Для багатьох українців повномасштабна війна стала переломним моментом у переосмисленні своїх поглядів та позицій, митці не є виключенням. Й донині в соціальних мережах тривають палкі дискусії стосовно співаків. У відповідь на запитання: «Яких українських артистів ви викреслили для себе назавжди?» часто звучать псевдоніми Винник, Повалій, Лорак, Асті, Каменських, Потап.
Для українців, серед відомих, проте неоднозначних особистостей залишається співачка Лобода. Суспільна думка розділяється на коментарі від ненависті та огиди й до палкого схвалення та підтримки. Та чи справді Світлана змінила свої переконання й позицію після початку повномасштабного вторгнення?
Українська співачка народилася в Ірпені, почала свою співочу кар’єру в Києві. Ставши частиною тріо «ВІА Гри», Світлана здобула свій перший масштабний музичний успіх, проте невдовзі пішла у сольну творчість. Співачка не приховувала свої політичні симпатії. У 2010 році виступала на концерті у підтримку Партії регіонів Віктора Януковича, неодноразово була помічена у компанії сина президента – втікача.
Окрім цього, артистка тісно спілкувалася з Іриною Бережною – депутаткою від Партії регіонів. Нагадаємо, Ірина заявляла, що «АТО – це по суті перейменована владою громадянська війна», ходила на ефіри до Соловйова та висловлювала відверту антиукраїнську позицію. Світлана Лобода розповідала про міцну дружбу з покійною Іриною, вважала її борчинею за правду та справедливість, проте на питання про схожість політичних поглядів Світлана заявляла, що завжди мала своє, окреме бачення. Попри те, що позиція співачки, за її словами, відрізнялась, Лобода бажала «перемоги» Ірині Бережній на виборах, тому цілком справедливо виникає, скоріше риторичне запитання: чи можна бажати перемоги політичній силі, яка йде в розріз з особистим баченням?
В одному зі свіжих інтерв’ю співачка пояснює свою співпрацю «стадним інстинктом»: «У нас був територіальний конфлікт, але це було десь далеко, як нам здавалось. Всі артисти їздять в Росію – значить це нормально. Політика була десь там далеко», а хейт українців пояснює популярністю: «Бо я Лобода. Масштаб особистості».
Після 2014 року Світлану Лободу повністю поглинає російський шоубізнес. Постійна концертна діяльність, шалена слава, виступи на приватних вечірках, співпраця з російськими зірками, поява на ток-шоу Малахова, премія «Співачки року» в Росії. У 2017 році в Одесі відбувається протест активістів. Обурені співпрацею співачки з країною – агресором вони зривають запланований український концерт. Варто зазначити, що Світлана називає ці дії замовними й політично вмотивованими, протест мав не мирний, а насильницький характер, спрямований саме на неї, а не на всіх зірок, які також їздили в Росію та мали концерти в Одесі. За словами Сергія Стерненка, який на той час був одним з організаторів, протест планувався мирним допоки активістів не побила поліція, а концерти зірок постійно зривались ще з 2014 року.
Тож, припинивши виступи в Україні, артистка вирішила продовжувати працювати на ринку Росії. Кар’єра Світлани почала працювати на зміцнення відносин між «братніми народами». Так цілком природне бажання амбіційної співачки збільшувати статки, отримувати визнання та нових шанувальників, впливати на музичну індустрію свідомо чи несвідомо призвело до вкладу в російську культуру, утворення спільного культурного простору. «Будь-який український артист завжди хотів на російський ринок, я не могла упустити шанс», – пояснювала Світлана в одному з інтерв’ю.
Варто зазначити, що співачка змінила свою риторику «брат на брата»: «Зараз я не вважаю нас братніми народами, ця фраза не має право на існування». Свої дії з 2014 року Лобода пояснює віком (на момент окупації частин України їй було 32 роки) та тим, що «не помічала та не усвідомлювала»: «Бо не розуміла, що відбувається, була мала, не усвідомлювала, не знала до чого це може привести, була зациклена лише на собі, розумію, що це неправильно, я була не про політику, хоча чітко розуміла, що не треба їхати до Криму чи виступати на політичних концертах».
На повномасштабне вторгнення Росії в Україну Світлана Лобода відреагувала 28 лютого та опублікувала відеозвернення, в якому закликала людей «які звершують долі» посприяти миру. «Ми всі маленькі люди, ми нічого не можемо». Не згадуючи участі Росії в нападі, співачка зазначила, що вона українка і в її країні відбувається війна. Варто додати, що в російському інтерв’ю 2019 року Світлана Лобода пояснює, що живе на три країни, дві з яких Україна та Росія і любить жити там, де приймають та чекають її творчість. «Яка різниця, яка країна? Росія, Україна, Казахстан. Те, що відбувається в політиці нас, творчих людей, не стосується».
22 березня 2022 року Instagram сторінку Лободи було заблоковано на території України, поширювались заклики про анулювання звання Заслуженої артистки України, а її ім’я було занесено до списку «заборонених» артистів, які працювали на країну-агресора. 24 березня співачка все ж назвала Росію винною у вторгненні та заявила, що виїхала з Росії й повністю розірвала співпрацю. «В мене немає Росії, тому що я сама від неї відмовилась. Я прокинулась і зрозуміла, що я на цьому ставлю крапку», – заявляла Лобода. Як зазначають ЗМІ, Лободі й низці інших артистів заборонили в’їзд до Росії на 50 років.
Для першого інтерв’ю після повномасштабного вторгнення Світлана Лобода обрала російську журналістку в Ризі, яка за словами співачки, засуджує війну та вважається іноагентом. У своєму інтерв’ю Лобода зізнається: «Я винна, що не цікавилась тим, що стається в моїй країні. Як я могла залишатись в Росії та вдавати, що нічого не відбувається? Виходити й посміхатися в той час, коли в моїй країні таке горе».
Вибір журналістки-росіянки вона пояснює бажанням бути почутою: «Перші 4 місяці я зрозуміла, що зовсім нічого не можу сказати, тому що я просто якась потєряшка», «Мені потрібно було обрати того журналіста, який має мати велику російськомовну аудиторію, мене б не почули ті люди, які за межами України і не говорять українською», – згодом пояснює Світлана в інтерв’ю для української журналістки Раміни Есхакзай.
Можливість бути почутою для артистки виявилось доволі важливим аспектом життя, тому вона почала випускати україномовні пісні, а також продовжила писати пісні російською мовою. Наразі Світлана не знаходить причинно-наслідкових зв’язків між російською мовою, як інструментом культурного злиття, окупацією та війною: «Я хочу сказати, що російська мова не належить російській владі, вона належить російськомовній людині», «В мене велика російськомовна аудиторія, люди мене чекають по всім країнам», «Не російська мова вбиває українських людей, більша частина України розмовляє російською мовою». «Що стосується моїх прихильників поза Україною, є люди, яких я не можу зрадити, не можу відмовитись від всього, що я робила раніше, від своїх пісень, я не можу їх перевести на українську мову, я вважаю, що це абсолютно безглуздо і неправильно», – наголошує Лобода. Проте створюючи пісні для «російськомовних, звичайних людей по всьому світі» потрібно бути готовим до того, що вони можуть не поділяти позицію артистки або бути «поза політикою», як в суперечці на сцені з фанаткою.
Справедливими є сумніви українського споживача, чи не повернуться у співачки, з роками, сентименти до російської культури. «Поки влада буде так себе вести, поки вона буде вбивати, буде винищувати наш народ, я не бачу можливості навіть думати про те, що можу повернутися в Москву і жити в Росії. Це виключено», – запевняє співачка в інтерв’ю з журналістом Ное Сулаберідзе.
Наразі Світлана Лобода мешкає в Латвії, проводить концерти для російськомовної аудиторії та допомагає донатами для постраждалих від війни, як от подарований мільйон гривень на відновлення Ірпеня, хоча не обходиться й без сумнівних подій, наприклад скандалу з благодійним концертом в Охматдиті.
З рештою, на запитання в інтерв’ю для Раміни Есхакзай про те чи змінила б щось Світлана Лобода, вона відповідає: «Я б не змінила нічого, я не жалкую про те, де я була і де я сьогодні».
Юлія Топчій, спеціально для «Нового формату»