Вчений пояснив, чим небезпечне танення льодовиків через потепління

Танення льодів і інші наслідки глобального потепління призводять до поступового підвищення рівня світового океану, що в перспективі загрожує підтопленням освоєних людиною прибережних територій.

Про це повідомив доктор географічних наук, керівник лабораторії гідрології і кліматології Тихоокеанського інституту географії.

«Танення мерзлих порід в деяких умовах призводить до викидів вуглецевих сполук в атмосферу, що підсилює парниковий ефект, сприяє ще більшого нагрівання атмосфери. А пожежі, викликані посухами, крім усього іншого, супроводжуються поширенням частинок сажі далеко за межі вогнищ загоряння, в тому числі її випадання на сніжники і льодовики», — сказав учений.

За його словами, це в свою чергу знижує відбивну здатність снігу і льоду і прискорює їх нагрівання і танення.

«Прискорене танення накопичених до того снігів і льодів привносить в океани додаткову порцію води, а це призводить до поступового — зі швидкістю близько 3 міліметрів на рік — підвищення рівня світового океану і загрожує підтопити і навіть затопити багато добре освоєні людиною прибережні території», — зазначив Шамов.

Він розповів, що за останні 30-40 років — буквально на очах у старшого покоління людей — потепління серйозно змінило сибірські і далекосхідні території: змінюються фізичні властивості підземних льодів, деформуються будівлі і лінійні інженерні споруди, паводки і посухи частішають, підвищується ризик загоряння, що призводить до зростання числа і площ лісових пожеж.

«Танення древніх льодів пробуджує організми, які можуть виявитися небезпечними для сучасних тварин і людини. Зміни в екосистемах спонукають багато організмів до міграції, пошуку нових кормових угідь, болючою адаптації до мінливих умов проживання», — відзначає вчений.

Він показав графік, що відображає зростання середньорічної температури. На ньому видно, як між 1930-ми і 1940-ми роками температура починає різко відхилятися від норми в бік підвищення і продовжує рости весь цей час. Шамов повідомив, що, можливо, це пов’язано з тим, що після депресії кінця 20-х років минулого століття пішов різкий сплеск розвитку, який наклався на підйом температури, не пов’язаний з людською діяльністю.

«Можливо, (позначилися) підготовка до війни, активний розвиток економіки — окремі локальні події на різних континентах. Я прихильник тієї думки, що людина бере участь в глобальному потеплінні, але він — не головна сила. Головна — орбітальні, позаземні процеси, які визначають нагрів атмосфери. Тому є безліч свідчень», — додав він та уточнив, що нагрів приземних шарів атмосфери послаблює широтне перенесення повітряних мас і підсилює меридіональне, тобто частішає проникнення тепла і холоду в ті місця, де раніше це було набагато рідше.

«Тривогу викликають часті в останні десятиліття так звані блокуючі антициклони, які викликають з одного боку сильні посухи і пожежі, з іншого — рясні і інтенсивні дощі. Такі антициклони пов’язують з перегрівом атмосфери», — розповів учений.

Він також зазначив, що через особливості атмосферної циркуляції області поблизу полюсів Землі і високогірні райони планети відчувають більш сильний тепловий вплив, ніж інші території та акваторії.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Load...