Вчені: жаби в ході еволюції відрощували зуби 20 разів

Жаби втрачали і відрощували зуби протягом еволюції більше 20 разів, з’ясували американські вчені з Музею природної історії Флориди. Детальніше про це вони розповіли в статті в журналі eLife.

Детальніше про це вони розповіли в статті в журналі eLife.

Еволюція зубів у жаб давно цікавила вчених — чому у одних видів є зуби на верхній щелепі, у інших — тільки ікла, треті і зовсім беззубі, а у четвертих є зуби на обох щелепах? Щоб з’ясувати це, автори роботи вивчили результати МРТ майже всіх нині живих земноводних, близько 20 тис. зразків, а також звернулися до карти еволюційних зв’язків між земноводними, заснованої на генетичних даних.

Виявилося, жаби в ході еволюції втрачали і знову відрощували зуби більше 20 разів — більше, ніж будь-яка інша група хребетних. Важливу роль грав раціон — зуби пропадали у тих, хто харчувався дрібними комахами начебто мурах і термітів.

«Наявність зубів на щелепі для захоплення і утримання здобичі стає менш важливим, оскільки жаби харчуються дуже дрібними безхребетними, яких вони можуть відправити в рот за допомогою мови, — пояснюють дослідники. — Це, схоже, послаблює тиск природного відбору, що сприяє збереженню зубів».

Схожі зміни відбувалися і з іншими земноводними, наприклад, саламандрами, відзначають вчені. Також зубів немає і у харчуються комахами ссавців — панголінів і мурахоїдів.

У майбутньому належить прояснити питання про генах, пов’язаних з наявністю і відсутністю зубів. Також неясно, чи можна вважати зубами зубчасті нарости на щелепах деяких видів жаб, в минулому втратили зуби. Вчені сподіваються, що сучасні технології дозволять їм заповнити прогалини в знаннях про тварин.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...