Вчені розкрили таємницю загадкового астероїда Оумуамуа

Вчені розкрили таємницю загадкового астероїда Оумуамуа

Вчені побудували першу серйозну теорію, адекватно описує походження і дивовижні властивості астероїда Оумуамуа – першого міжзоряного гостя в Сонячній системі.

Юнь Чжан з Національної астрономічної обсерваторії Академії наук Китаю разом з співавтором Дугласом Н. К. Ліном з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі провели комп’ютерне моделювання близького гравітаційної взаємодії масивної зірки з космічним об’єктом менших розмірів. Вчені вважають, що в результаті такої взаємодії можуть народжуватися небесні тіла, подібні загадкового астероїда Оумуамуа. Результати дослідження опубліковані в Nature Astronomy.

У комп’ютерній моделі приливні сили зірки безжально розірвали пролітає повз малий об’єкт, який опинився дуже близько, на «локшину» – сильно витягнуті уздовж тіла. Ставлення довгої осі до короткої в деяких випадках перевищувала 10: 1 – співвідношення сторін сигарообразного Оумуамуа. Відповідно до моделі, частина «локшинок» після руйнівного впливу приливних сил викинуло в міжзоряний простір. Там, в порожнечі, темряві й самотині витягнуті астероїди дрейфували протягом мільярдів років, поступово «остигаючи» від бурхливої ​​«сварки».

Гравітаційний «конфлікт» зірки і небесного тіла йшов «на підвищених тонах», точніше – при високих температурах. Поверхня утворилися астероїдів розплавилася, і більшість можливих летких з’єднань випарувалося. Поки міжзоряний гість борознив холодні простори космосу, рідка оболонка поступово тверділа. Цим вчені пояснили «сухість» поверхні Оумуамуа, нетипову для комети, до якої то зараховували, то відраховували назад загадковий астероїд. Плавлення-затвердіння відповідальні також і за збереження незвичайної форми «чужинця», а також його «строкатий» забарвлення.

Комп’ютерна модель передбачила залишкові легкі сполуки води під твердою оплавилася оболонкою. Коли міжзоряний мандрівник влетів в Сонячну систему, газ з його глибин пробрався назовні і надав господареві прискорення. Нерівномірний виділення газу з різних частин астероїда цілком може пояснити його загадкове хаотичне обертання.

Оумуамуа – небесне тіло незвичайної сигарообразної форми – вперше потрапив в «об’єктиви» наукових «папараці» 19 жовтня 2017 року і тут же дебютував на обкладинках більшості журналів про космос, як перший астероїд, народжений поза Сонячною системою. Популярність Оумуамуа забезпечили нетипове для астероїда співвідношення сторін 10: 1, хаотичне обертання і відсутність «хвоста», як у комети, за яку його спочатку прийняли астрономи.

Поділитись