У Криму впевнені, що скіфське золото повернеться на півострів

У Криму впевнені, що скіфське золото повернеться на півострів

Влада і громадськість Криму впевнені, що скіфське золото, на яке заявляє права Україна, буде повернуто на півострів.

Про це повідомила депутат Держдуми від Криму, член комітету з питань культури Світлана Савченко, коментуючи прийняте Апеляційним судом Гааги рішення відхилити вимогу України щодо відведення судді, який розглядає справу.

“Ми впевнені, що колекція в результаті повернеться до Криму. Я думаю, що можна вітати таке рішення суду, тому що воно не на користь Києва”, – сказала Савченко.

На думку депутата, відмова в заміні судді “може говорити про те, що суд не впевнений, що Україна в цій суперечці є постраждалою стороною”. “Вони [суд] можуть тягнути час, щоб отримати більше інформації. Можливо, будуть стежити за тим, як буде змінюватися зовнішньополітична обстановка”, – зазначила Савченко.

У жовтні Україна зажадала відводу судді Д. Ораньє, який розглядає справу про скіфське золото, в зв’язку з сумнівами в його неупередженості. 1 листопада Апеляційний суд Гааги відхилив вимогу України.

Скіфське золото – колекція експонатів із понад 2 тисячі предметів, які використовувалися для оформлення виставки “Крим: золото і секрети Чорного моря”, що проходила з лютого по серпень 2014 року в Музеї Аллард Пірсона в Амстердамі. Невизначена ситуація з колекцією виникла після анексії Криму Росією в березні 2014 року. Свої права на експонати, вивезені з півострова, заявили кримські музеї та Україна. У зв’язку з цим Університет Амстердама, який курує роботу Музею Аллард Пірсона, призупинив процедуру передачі цінностей до досягнення домовленості між сторонами або вирішення питання в юридичному порядку.

У числі музеїв, експонати яких зараз знаходяться в Амстердамі, Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Національний заповідник “Херсонес Таврійський”. Експонати Київського музею, які також були представлені на виставці, були повернуті Україні.

Українська сторона вважає, що скіфське золото є частиною культурної спадщини країни, яке в даний час незаконно утримується Нідерландами. Крім того, Київ заявляє свої права на володіння експонатами.

Кримські музеї, зі свого боку, вважають скіфське золото частиною своєї культурної спадщини. Вони побоюються, що якщо Музей Аллард Пірсона передасть експонати Україні, то вони ніколи не повернуться в їх колекцію.

Окружний суд Амстердама в грудні 2016 року прийняв рішення, що скіфське золото відповідно до голландських законів і норм міжнародного права має бути повернуто українській стороні. При цьому інстанція відмовилася виносити рішення про приналежність, зазначивши, що це питання має вирішуватися вже після того, як колекція повернеться в Україну.

У березні 2017 року кримські музеї подали апеляцію на дане рішення. У березні цього року апеляційний суд Амстердама виніс проміжну ухвалу, скасувавши рішення окружного суду.

Однак при цьому інстанція не дала відповіді щодо належності експонатів, запитавши у сторін додаткові документи.

Поділитись